Höyük Nedir? Höyük Nasıl Oluşur?
 1. Anasayfa
 2. Tarih

Höyük Nedir? Höyük Nasıl Oluşur?

Höyük, tarih boyunca yerleşim yerlerinin bazı nedenlerle üst üste kurulup yıkılmasıyla ortaya çıkan tepe biçimi.

0

Höyük;  tarih boyuncu eski yerleşim yerlerinin zamanla  yıkıntılarının üst üste birikmesi ve içerisinde tarihsel ve birçok kalıntıların yer almasıyla oluşan tepeciklerdir. Höyük anlamı kısaca kalıntı yığınıdır dersek, yerinde olur.

Höyük Nedir

İnsanlar taş çağı döneminde, mağaralardan yerleşik hayata geçiş zamanlarında dere, akarsu gibi su kaynakları ve tarıma elverişli yerlerin yanına kerpiç evler inşa etmeye başlamışlar. Bunun nedeni hem içme suyu hem de tarıma elverişli arazilerin suyun yanında olmasıydı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Truva Atı Nedir? (Nerede, Hikayesi, Özellikleri)

Bu nedenle geçici olarak yerleşim yeri oluşturdukları yerler zamanla savaş, salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi nedenlerden dolayı  yıkıntılara yol açıyor ve tekrar  bu yıkıntıları kaldırmadan, bu alanı düzleyerek tekrardan evler  yaparak yerleşim kuruyorlardı.

höyük nedir - höyük ne demek

Yapılan bu evlerin kültür katmanları zamanla üst üste yığılması sonucu, bu tepe görünümlü höyüklerin oluşmasına neden olmuștur.

Anadolu’da yaklaşık 20 bin höyük bulunduğu tahmin edilmektedir. Höyükler en düşük 1 metre, en yüksek 40 metre arasında, genişlikleri ise 1000 metre ile 1500 metre arasında olabilmektedir. Höyük, geçmiş uygarlıkların kuruluş ve yaşam biçimlerinin araştırılmasında önemli rol oynar.

Günümüzde birçok yerleşim yerinin altında höyükler bulunmaktadır.

höyük nasıl oluşur- höyük hakkında bilgi

Anadolu’da bilinen başlıca höyük yerleri;

Aksaray’da Acemhöyük, Yozgat’ta Alişar, Çorum’da Alacahöyük, Maraş’ta Yassıhöyük, Sivas’ta Adatepe, Şanlıurfa Göbeklitepe, Çanakkale’de Hisarlık

Kısacası höyükler, yıkılan kültür katmanlarından meydana gelmiştir. Höyüklerde kazı yapmanın en güzel yanı ise kültür katmanlarının ayrıldığını yakından görebilmektir.

Halk arasında höyüklere tünsek, til, tel gibi isimler verilmiştir. Uygarlığın en önemli olaylarının yaşandığı topraklarımızda bazı höyükler boru hattı, su kanalı, yol inşası için yok edilirken, bazıları da maalesef definecilerin saldırısına uğramıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir