1. Ana Sayfa
  2. Coğrafya
  3. Sel Nedir? Nasıl Oluşur, Çeşitleri Nelerdir?
_ok_k_zd_m

Sel Nedir? Nasıl Oluşur, Çeşitleri Nelerdir?

Sel
37

Sel Nedir?

Dere, deniz, göl, akarsu gibi su kütlelerinin aniden meydana gelen taşkınlar nedeni ile çevresinde bulunan toprak katmanını su altında bırakmasına sel denilmektedir. Sel, en çok meydana gelen doğal afetlerin başında gelmektedir.

Sel Nasıl Oluşur?

Sel nasıl oluşur sorusunun farklı cevapları olabilmektedir. Selin başlıca oluşum nedeni nehir yatakları olmaktadır.

Ani bir şekilde meydana gelen yağmurlar ve eriyen kar suları birleştiği zaman, nehir yataklarından taşan su çevreye zarar vermektedir. Bu hususta önemli olan nokta nehir yataklarının amaçları dışında kullanılmamasıdır.

sel afeti

Meydana geldiğinde çok ciddi zararlar verebilen selden önce neler yapılabilir mutlaka bilinmelidir. Öncelikle alt yapıların mutlaka düzenli olması gerekmektedir.

Bununla beraber, yerleşim alanları dere ve akarsu yataklarına yapılmamalıdır.

Özellikle şehir hayatının daha yoğun olduğu yerlerde meydana gelen seller daha etkili olmaktadır. Hem maddi hem de manevi zararlar veren seller, yağışların kış aylarında artması nedeni ile özellikle bu aylarda artış göstermektedir.

Akım gücünün kuvvetli olması nedeni ile önüne gelen araçları, binaları, hayvanları ve hatta insanları yok eden bu afet için kesinlikle tedbirler alınmalıdır.

İnsan yaşamını etkilemesinin dışında doğal dengeyi de bozan seller; tarım arazilerinin yitirilmesi, erozyon oluşumu ve yeryüzü çökmeleri gibi sorunlar meydana getirmektedir.

Meydana geldiği alanlarda ekolojik dengeyi bozan sellerin, alınacak önlemler ile etkileri en aza indirilmelidir.

Sel neden olur

Selden sonra neler yapılabilir konusunda da gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Selden önce önlemler alınmaz ise selden sonra eksikliklerin araştırılarak gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bu sayede, bir daha gerçekleşecek olan selin yaratacağı felaketin etkilerinin en aza indirilmesidir.

Sel felaketlerinin gerçekleşmemesi için setlerin kurulması gerekmektedir. Ayrıca, akarsu yataklarının ağaçlandırılması da alınması gereken önlemlerin başında gelir. Ormanlık alanların da çoğaltılmasına önem verilmelidir. Mevcutta olan ormanlık alanlar ise çok iyi bir şekilde korunmalıdır.

Şehirlerin alt yapılarında su geçişlerinin kolaylıkla sağlanacağı sistemlerin kurulması gerekmektedir. Sele neden olacak olan hava durumu önceden tahmin edilmektedir. Bu nedenle meteorolojinin uyarılarına dikkat edilmelidir.

Meydana gelen selin nedeni ile birinci katta ya da bodrum katta oturan kişilerin sel sonrasında evlerine girmemeleri gerekir.

Hayati tehlike yarattığı için bu konuda çok dikkatli olunması gerekir. Binaların sel sonrasında kontrol edilmesi gerektiğinde el fenerleri kullanılmalıdır.

Sel Çeşitleri Nelerdir?

Hem maddi hem de manevi etkileri olan sel çeşitleri, birçok can kaybına da sebep olmaktadır. Süreleri bakımından uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere ikiye ayrılan seller, yapıları açısından da 4 gruba ayrılır.

Nehir ve dere selleri olan ilk grupta meydana gelen seller, kar sularının erimesi ile derelerin taşması sonucunda ilkbahar aylarında olmaktadır. İkinci grup olan şehir selleri, şehirlerdeki alt yapı yetersizliği nedeni ile görülen ve en ağır sonuçları olan seldir.

Dağlık alanlarda oluşan seller, engebeli arazilerde akmakta olan suların taşması ile meydana gelmektedir. Son olarak da kıyı selleri, okyanus kıyılarında görülen sellerdir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap