İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Aşık Veysel Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Aşık Veysel Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Aşık Veysel kimdir - Aşık Veysel biyografi - Aşık Veysel nereli
5

Aşık Veysel hayatı ile de oldukça damga vurmuş bir şairdir.

Aynı zamanda halk ozanı olan Aşık Veysel, babasının çok yakın arkadaşı olan Aşık Ala tarafından eğitilerek dönemin çok ünlü isimlerinin eserlerini öğrenmiştir.

Aşık Veysel kimdir?

25 Ekimin 1884 yılında doğan Veysel Şatıroğlu sağlıklı bir bebek olarak dünyaya gelmiştir. Aşık Veysel nereli sorusunun cevabı ise Sivas’tır.

Aşık Veysel kimdir

 

Doğduğunda iki kız kardeşin tek erkek kardeşleri olan Veysel, iki kız kardeşini de çiçek hastalığı sebebi ile kaybettikten sonra yedi yaşında iken kendisi de aynı hastalığa yakalanır.

Ancak Veysel şanslıdır ve hastalık Veysel’den sadece sol gözünü alabilir. Ne var ki Veysel bir kaza geçirir ve sağ gözünü de bu kazada kaybederek görme yetisini tamamen kaybeder

Henüz çok genç iken yaşadığı bu iki kayıp ile sarsılırken babası onu hayatta tutacak bir hediye alır. Bu hediye Veysel’i Aşık yapacak olan bağlamadır.

Peki, gerçek ünlü halk ozanı olan Veysel Kimdir sorusunun karşılığı bu bağlamadan sonra başlar.

Aşık Veysel Hayatı

Aşık Veysel şiirleri ve seslendirdiği yanık türküleri ile tüm ülkede tanınan bir değer haline gelir. Yolunu aydınlatan türküleri ile Aşık Veysel’in uzun ince bir yoldayım eseri sayesinde çok büyük bir yol kat eder.

Aşık Veysel türküleri o zamanların kısıtlı teknolojisine rağmen dilden dile dolaşır. Arkadaşlarının kör olduğu için oyuna almadıkları Ünlü şairin bir bağlama telinden tutunduğu hayatta çok başarılı olmuştur.

Köy enstitülerinde görev yapmış olup Atatürk’e olan hayranlığını da her fırsatta dile getirir. Kıyafetleri köy kıyafeti olduğu için Atatürk ile görüştürülmemesi asla doğru değildir.

Zira Veysel’in görmeden sevdiği Ata da tıpkı Veysel gibi yüreğe ve akla kıymet verir. Akrabası Esma Hanım ile evlenir ve Esma hanımı çok sever.

Aşık Veysel hayatı

Bir oğlu olur ancak çok geçmeden ölür. Bu sırada annesi ve babası da peş peşe hayattan göçüp gider. Karısının kendisini terk edeceğini anlayan Veysel karısının çorabının içine bir ay yetecek kadar para koyar, aç kalmasınlar diye.

Yalnız Veysel henüz iki aylık olan kızı ile kalakalmıştır. Çok geçmeden kızı da öldüğü için iyice çöker. Bir süre hiç evden çıkmaz ve neredeyse hayattan kopar.

Bir süre sonra Gülizar ile evlenir ve tam yedi çocuk babası olur Veysel böylece.

Aşık Veysel Eserleri

Ünlü şair, birçok ürün bırakarak 21 Martın 1973 yılında yoruldu ve sadece yedi yıl tam gördüğü dünyaya veda etti. Arkasında birçok yetim şiir ve türkü bırakan Ünlü şair eserleri ile yaşamaya devam eder.

Şimdi müze olan evde son nefesini veren Ünlü şairin Ölümünden Sonra Bütün Eserleri adı ile yayınlanan kitapta tüm şiir ve türkü olarak seslendirdiği yapıtlarına yer verilmiştir.

Hala popülerliğini kaybetmemiş birçok eseri sanatçılar tarafından seslendirilerek vefa ile saygı ile anılmaya devam eder Aşık Veysel Şatıroğlu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap