Enginar Nedir? Enginar Faydaları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Genel Kültür

Enginar Nedir? Enginar Faydaları Nelerdir?

0

Enginar, mavi ve mor renkli çiçekler açan 50-150 cm boyunda bilinen otçul bir bitkidir. Yaprakları sapsız, büyük ve uzundur. Ayrıca bu bitki yemek olarak tüketildiği bilinen eski bitkiler arasında yer almaktadır.

Etiyopya’da yetiştirilmeye başlanan bitki daha sonra Mısır üzerinden Avrupa kıtasına getirilerek burada da üretimi son derece artırılarak yapılmıştır.

Mucize Bitki Enginar Yararları

Enginar, tarihe göz attığımızda çok uzun yıllardır tüketilen şifalı bitkiler arasında yerini alıyor. Birkaç yıl öncesine kadar halk arasında pek bilinmeyen ve bulması zor olan enginarı şimdi manavlarda, pazarlarda ve aktarlarda çok rahatlıkla bulabilmek mümkün hale geldi.

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen enginarın sağlığa faydaları günümüzde daha çok kişi tarafından biliniyor.

Enginar nedir

 

Enginarın Vücudumuza Faydaları

Enginar, toplumumuz tarafından tüketilmesi tercih edilmeyen ve pek sevilmeyen bir bitki olsa da aslında sağlığımıza faydaları oldukça fazladır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan enginarın sindirimi kolaylaştırması, karaciğerin temizlenmesi ve toksinlerinden arındırılması gibi faydaları bulunuyor.

Ayrıca yüksek kolesterolü bulunan hastalarda bile enginarın iyileştirici özelliği olduğu belirtiliyor. Bunun doğru olduğunu kanıtlayan pek çok araştırma da enginarın kolesterol değerlerinin yükselmesini engelliyor, değerlerin sabit kalmasına yardımcı oluyor.

Enginar mide ekşimelerine de birebir. Yaprağı, reflü belirtilerini büyük oranda azaltır, mide ekşimelerini hafifletir. Sindirime bağlı birçok hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Romatizma rahatsızlığına iyi gelir.

Enginar yararları

Enginarın Barındırdığı Vitamin ve Mineraller

Enginar, içerisinde C, K, E, B6 vitaminlerinin yanı sıra; besin lifi, fosfor, çinko, manganez, magnezyum, kalsiyum, demir gibi çok sayıda mineraller ile proteinleri barındırıyor. Zaten enginarın bu kadar sağlıya faydalı bir besin olmasının altında da içerisinde barındırdığı bu zengin besin değerleri yatıyor.

İçerisindeki besin lifi sayesinde bağırsakların sağlığını koruyarak kabızlığı önlüyor. İdrar sökücü özelliği bulunan enginar, vücuttaki fazla suyu dışarı atar. Hazımsızlık, bağırsaklarda ağrı ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor. Ayrıca anemiye de iyi gelen enginar günlük demir ihtiyacının %9’unu karşılıyor.

İçerisindeki K vitamini ise kemik ve diş sağlığını korur, kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Beyin sağlığı için de oldukça önemli olan K vitamini, Alzheimer’a yakalanma riskini büyük oranda azaltır. B6 ve niasin içermesi ile de hücrelerin sağlığını korur, hasarlı hücreleri onarır. Böylelikle kanser oluşumunu engeller. Erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

Enginarı salatalarda kullanabileceğiniz gibi, suda veya buharda haşladıktan sonra da tüketebilirsiniz. Enginar, içerisinde çok az miktarda yağ ve kalori barındırdığı için diyet menünüze ekleyebilirsiniz. En büyük besin değeri yapraklarında olduğu için, yapraklarını atmayıp, enginarı yapraklarıyla birlikte tüketmenizde yarar vardır.

Enginar bitkisi

Enginarı tek başına tüketmeyi sevmiyorsanız zeytinyağı, patates ve havuç gibi sebzelerle birlikte tüketebilirsiniz.

Hem zeytinyağı böylece enginarın içerisinde bulunan A vitamininin vücudunuzda daha üzün süre tutulmasına yardımcı olur. Ayrıca et yemeklerinize de ekleyerek yemeklerinize farklı bir aroma katmış olursunuz.

Böylece yemekleriniz de daha fazla vitamin, mineral ve protein içermiş olur. Yalnız enginarların çok pişip besin değerlerini kaybetmemesi için, pişme süresi az tutularak hafif çiğ kalması önemli bir noktadır.

İçerisindeki insülin sayesinde enginarı şeker hastaları da çok rahatlıkla tüketebilir. Tabii kullandığınız bir ilaç varsa, tüketmeden önce doktora danışmanızda yarar var.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir