1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler
  3. Salda Gölü Nerede, Hangi İlimizdedir, Türkiye’nin Maldivleri

Salda Gölü Nerede, Hangi İlimizdedir, Türkiye’nin Maldivleri

salda gölü
3

Yerli ve yabancı turistleri her mevsim ağırlayabilen imkanlara sahiptir. Salda gölü konaklama yerleri bakımından da memnuniyet vericidir. Oteller ve moteller turistleri ağırlar.

Bunun yanı sıra; kamp alanları, bungalov evleri ve çadır olanakları da mevcut. Bu nedenle hakkında bilgi konusu oldukça fazla.

Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri Hakkında Bilgi

Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında yerini almıştır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Yaz mevsiminde olduğu kadar kış mevsiminde de büyük ilgi görmektedir.

Göl Burdur mavinin her tonunu barındırmaktadır. Beyaz kumları ile de dikkat çeken salda gölü
Türkiye’nin Maldivleri adı ile anılmaktadır. Türkiye’de  [paragraf_vurgu_link p=”gezilecek yerler” link=”https://www.bilgigo.com/gezilecek-yerler/” renk=”#1e73be”]  kategorinde en üst sıralarda ve gidilmesi gereken eşsiz güzelliklerden bir yer.

Ayrıca; göl Denizli ve Antalya’nın ortasında yer alır. Dolayısıyla ana yol üzerinde değildir.

Bu nedenle, Salda gölü için saklı cennet demek mümkün. Salda gölü pek bilinen bir yer değildi. Son birkaç yıldır turistlerin ve gezginlerin bu yere gelmesi ve fotoğraf, video paylaşımı yapması oldukça etkili olmuştur.

salda gölü burdur

Sosyal medya hesapları üzerinden hızla yayılan paylaşımlar bu saklı cennetin keşfedilmesini sağlamıştır.

Turist, ziyaretçi ve gezginlerin meraklarından biri de Salda gölünde yüzülür mü ? sorusudur. Gölün birçok yerinden denize girilebilmektedir.  Zira, gölde halk plajları hizmet vermektedir. Arzu edenler gölün Maldivler olarak anılan kısmında çadır kurarak kamp yapabilirler.

Salda Gölü Nerede?

Güzelliği ile Salda gölü burdur, görülmeye değer bir doğa harikası. Bu doğa harikası için en çok merak edilen Salda gölü nerede sorusudur.

salda gölü nerede

Başka bir deyişle; Salda gölü hangi ilimizdedir sorusunun cevabı; Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunmaktadır.

Türkiye’nin bu eşsiz gölü Yeşilova ilçesinin kuzeybatısında yer almaktadır ve ilçeye 4 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir ?

Bungalov evlerde ya da hazır olarak bulunan çadırlarda konaklama yapabilirler. Bu imkanlar için Yeşilova ilçesine gidilmesi gerekir. Konaklama açısından farklı seçenekler turistleri memnun etmektedir.

Ulaşım konusu da oldukça rahat. Burdur’dan toplu taşımayla gelmek isteyenler için sabah yediden akşam yediye kadar Yeşilova ilçesine araç bulunmaktadır. Yalnızca Maldivler olarak anılan kısma gitmek için her hangi bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır.

Yeşilova ilçesinde plajlarda, Maldivler olan kısımda ve gölün Tabiat parkında göle girmek mümkün.

[bilgi_kutusu_mavi p=”Minibüs ile Salda Gölü’ne gitmek isteyen vatandaşlar Burdur, Denizli veya Antalya otogarlarından kalkan Yeşilova toplu taşıma minibüslerini kullanılmalıdır.”]

Salda Gölünün Özellikleri

Bu muhteşem gölümüzün özellikleri şöyle sıralanabilir;

Ülkemiz [paragraf_vurgu_link p=”göl” link=”https://www.bilgigo.com/gol-nedir/” renk=”#1e73be”] çeşitleri ve özellikleri bakımından bildiğimiz üzere hepsi  kendine özgü ayrı özellik ve güzelliklere sahip. yer yer derinliği 184 metreye ulaşmaktadır. Türkiye’nin en derin gölü olma özelliğini taşır. Gölün suyu yüksek alkali olup az tuzlu özelliktedir.

 

Dikkat çeken özelliklerinden biri de dünyanın en temiz 5. gölü olmasıdır. Barındırmakta olduğu endemik türler ile uluslar arası bir öneme de sahiptir.

salda gölü kamp

Önemli bir doğa ve bitki alanı olmasının yanı sıra kuş türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Söz gelimi; sığır kuyruğunun 2 türü yalnızca Salda gölünün güney kıyılarında yetişmektedir.
Yaklaşık olarak 2 bin yıl önce oluştuğu tahmin edilen Salda gölünün 1.derece Doğal Sit alanı durumundadır.

Bu özelliği ile arkeolojik ve bilimsel çalışmalara açık olup bunlar haricinde kesinlikle dokunulmaması gereken bir yerdir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap