Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

0

Diş ağrısı, özellikle geceleri şiddetli bir şekilde başlar. Çünkü hormonel değişiklikler ve damar içi basıncın artması sebebiyle geceleri bu ağrıyı daha şiddetli hissetmemize neden olabilir.

Diş Ağrısı Nedir?

İnsanların bu hayatta en az rastlamak istediği rahatsızlıklardan birisi de şüphesiz diş ağrısının ta kendisidir. Sebebi ise öyle bir pis rahatsızlık ki eminim ki kimse acıyı çekmek istemez.

Peki öyle ise diş neden ağrır? Aslında çok basit diş ihmalden ağrır yani diş çürür, bize sinyal verir bir şey yerken, içerken, soğukta veya sıcakta ama biz halen ihmal ederiz doktora gidip tedavi ettirmeyi. Sonrası malum zaten çık işin içinden çıkabilirsen..

Aşağıda açıklamaları okumanızda fayda var  sizlere bu rahatsızlığın nedenlerinden tedavisine kadar elimizden geldiğince bilgiler halinde aktarmaya çalıştık.

diş ağrısı neden oluşur

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bu sorunu sık yaşayan kişilerin en çok sorduğu diş ağrısı nedenleri sorusunun cevabı değişmektedir.

Dişlerde meydana gelen birçok farklı neden diş ağrısına neden olur.

Çok acı veren bir ağrısı olan diş ağrısının nedenleri şunlardır:

Diş çürükleri: Çürüğün derinliğine göre ağrının da şiddeti değişir. Çok derin olmayan başlangıç seviyesindeki çürükler, özellikle tatlı bir şeyler yenildiği zaman ağrı yapar.

Derin diş çürüklerinde ise zonklama şeklinde ağrı olur.

Diş eti hastalıkları: Diş minesinin aşınması ile meydana gelen diş eti hastalıkları da diş ağrısının temel nedenlerinden biridir. Sıcak ve soğuğa, tatlı ve ekşiye karşı aşırı hassasiyet oluşur.

Ağız Dışı Hastalıklar: Sinüzit benzeri ağız dışı hastalıklar da diş ağrısının nedenleri arasındadır. Özellikle üst çene arka dişlerinde daha yoğun ağrı hissedilir.

Bazı zamanlarda da alt çenede hissedildiği olur. Bu ağrılar kulakta da zonklamaya neden olur.

diş ağrısı tedavi yöntemleri

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer diye araştıranların geçici bir çözüm aradıklarını bilmeleri gerekir ve en kısa zamanda bir diş doktoruna gitmeleri gerekir.

Diş ağrısı yaşayan kişilerin öncelikle dişlerini güzel bir şekilde fırçalamaları gerekir. Bu sayede çürüğün içerisine sıkışmış olan ve ağrıya sebep olan besinler dişlerden uzaklaştırılmaya çalışılır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kişinin kendisini çok kötü hissetmesine neden olan diş ağrısına ne iyi gelir bilinmesi ağrının hafiflemesini sağlar. Öncelikle diş ağrısının nedeninin saptanması gerekmektedir.

Bazı yanlış bilgiler ile dişe alkol ve kolonya gibi maddeler koyulması çok yanlıştır.

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli ağrıyı yaşayanlar evde diş ağrısı nasıl geçer araştırması yaparlar.

Diş ağrısının şiddeti ile kulaklarda da ağrı başlar. Diş ağrısı çekenlerin öncelikle dişlerini fırçalaması ve tuzlu su ile gargara yapması önerilir.

Gargaradan sonra karanfil çiğnemek diş ağrısını hafifletmektedir. Sarımsak ya da soğan çiğnemek de dişlere antibiyotik etki göstererek ağrının azalmasını sağlar.

Ağrıyan diş kısmına soğuk kompres yapmak da diş ağrısını biraz da olsa hafifletir.

Diş Ağrısına İlaç

Dişlerin fırçalanmasından sonra diş ipi ile de temizlenmesi gerekir. Bu sayede ağrı biraz hafifler.

Sirkeli su ya da tuzlu su ile gargara yapmak dişleri uyuşturacağı için ağrıyı hafifletir. Gargaranın diş fırçalama ve diş ipi kullanma işlemlerinden sonra yapılması gerekir.

Diş ağrısı yaşayan kişilerin doktora gitmeden diş ağrısına ilaç aramaları ve kullanmaları yanlıştır.

Bu ağrı için gereken ilacın doktor tarafından reçete edilmesi sağlığınız için çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir