Köknar Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Bitkiler
Trendlerdeki Yazı

Köknar Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Köknar, Kaz Dağı endemik bitkisidir. Toprak ve su ile buluşan türler dünyanın birçok yerinde çeşitli ağaçlar oluşturur. Doğanın eşsiz dokularından biri olan ağaç, oksijen döngüsünün sağlanması açısından oldukça önemlidir.

0

Köknar ağacı, Japonya’nın birçok yerinde bulunan  bir kozalaklı ağaç türüdür. Köknar, ülkede yüzyıllardır var olan ve faydalarıyla insanları mutlu eden bir ağaçtır.

Köknar yağı da insanlar için çok uygundur ve doğru kullanıldığında birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Ağacın dallarında oluşan çam kozalakları açık yeşilden koyuya doğrudur.

Köknar  genellikle ılıman topraklarda yetişir. Ortalama yaşam süresi 40 yıldır. İlkbahar, köknar dikmek için  ideal bir zamandır. Fidan dikerken köklerin dik olması çok önemlidir.

Köknar ağacı her mevsim yeşil görünür. Köknar kozalakları sonbaharda olgunlaşmaya başlar ve bir süre sonra düşer. Bu ağaç gölgede büyümek için güneşli bir yerden daha uygundur.

Köknar Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Köknar ağacı özellikleri bakımından en çok kullanılan ağaç türü olarak yer alır. Köknar, kozalakları, reçine ve tabakalardan alınan yağ kullanılmaktadır. Köknar ağaçları şifalı otlardan biridir ve her parçası  merak uyandırır.

Bu tahta iğneden elde edilen köknar yağı insan tüketimine uygundur ve doğru kullanıldığında birçok hastalığı yok eder. Bu uzun ağaçlar dört mevsim yeşil kalabilir ve genellikle piramitleri andırır.

köknar ağacı özellikleri

Yukarıdan aşağıya çok yakın dallanma özelliğine sahiptir.  Ağacın dallarında oluşan çam kozalakları açık yeşilden kahverengiye kadar değişen renklerdedir.

Köknar ağaçları genellikle daha ılıman iklimlerde daha gürdür ve ortalama 70 yıl yaşayabilir.

Son verilere göre Türkiye’de 670.390 hektarlık bir alanda köknar ağaçları hayat buluyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
İğde Ağacı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kirli havaya ve soğuğa son derece dayanıklı bir yapıya sahip olan köknar ağaçları, bulundukları şehirde oksijen sirkülasyonunu sağlar. Özellikle endüstriyel alanlarda bu ağaçlar havanın yenilenmesine yardımcı olur.

Köknar nerede yetişir sorusunun cevabını merak ediyorsanız ılıman iklimlerde yetişir diyebilirsiniz.

Köknar Ağacı Faydaları Nelerdir?

Köknar endemik ağaçlardan biridir. Kaz Dağı, bölgedeki 32 endemik bitkiden biridir. Tarihsel araştırmalar, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiğinde, gemiyi Haliç’e taşımak için köknar ağaçlarından yapılmış bir sırık kullanıldığını gösteriyor.

köknar ağacı faydaları

İstanbul’un fethinde önemli rol oynayan köknar ağacı, dönemin bilginleri tarafından keşfedilmiştir. Ülkemizde yaygın olarak bulunan köknar ağaçları, İstanbul’a yakın oldukları için bu topraklardan alınmıştır.

Köknar olarak bilinen bu ağaç hem botanik hem de tarihte önemli bir ağaçtır.

Köknar Ağacının diğer önemli 9 faydası şunlardır;

 • Enfeksiyonu ortadan kaldırır: Çam iğnelerinden elde edilen yağ, alphapin, beta-caryophyllene ve alphahumulen maddelerini içerir.

Bahsedilen maddeler enfeksiyondan kurtulmada ve yayılmasını önlemede oldukça etkilidir. Vücudu enfeksiyondan korumak için köknar yağı kullanılması tavsiye edilir.

 • Kanserden korunma: Alfa humuru bakımından zengin olan köknar yağı, kanser hücrelerinin yayılmasını önler. Bu yağı vücudunuzu kanserden korumak için çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Kanserin erken evrelerindeki kişilerde serbest radikallerin yayılması önlenebilir.
 • Ağrı kesici: Kan dolaşımını hızlandıran köknar yağı, kas ağrılarını hafifletir. Ağrı için bitkisel  destek arayan herkes çam yağından yararlanabilir. Kokusu ve içerdiği maddelerin  kısa sürede ağrıyı azalttığı söylenmektedir.
 • Stresi Azaltmak: Aromaterapi alanında sıklıkla tavsiye edilen köknar yağı, sinir hücrelerini uyarır ve kasları gevşetir. Stresinizi yönetmenize yardımcı olması için bu yağı seçebilirsiniz.

Dikkat dağıtıcıları azaltmak için bir işlev vardır. Köknar yağındaki uçucu maddeler uyku bozukluklarını ve strese bağlı davranışları çözer.

köknar ağacları hakkında bilgi

 • Toksinleri Çıkarın: Vücuttaki birçok noktayı uyaran köknar yağı, vücudu detoksifiye eder. Zararlı maddelerin atılmasını ve vücudun detoksifikasyonunu sağlayan bu yağ sayesinde yeni hücre oluşumu desteklenir.

Bakteriler de yapısında bulunan trisiklik anti depresanlar, alfapinen, kamfen, limonen, mirsen gibi maddeler sayesinde vücuttan atılır. Toksinlerden kurtulmak için köknar yağını uçucu yağ listenize eklemeyi unutmayın.

 • Ev Temizliğini Basitleştirir: Köknarın faydalarından biri de evin temizliğini kolaylaştırmasıdır. Bu ağaçtan elde edilen yağ, evdeki yemek kokusunu gidermek için yıkama suyuna eklenebilir. Yüzeyi temizlemek için köknar yağını da tercih edebilirsiniz. Kirleri yerinde temizler.
 • Kemikleri Güçlendirir: Köknar araştırmaları, bu ağaçtan elde edilen yağın kemik sağlığını koruduğunu göstermektedir.

Ağrı ve kemik hasarını iyileştirmek için köknar ağacı yağı kullanılması tavsiye edilir. İçerdiği mineraller sayesinde kemiklerinizde oluşan hastalıkları önleyebilirsiniz.

 • Terlemeyi Önler: Kişisel bakım için taze kokulu köknar ağacı yağı kullanılır. Ter kokusunu engelleyen köknar yağı vücudunuzu temiz tutar.

Terleme sorununu şifalı bitkilerle çözmek istiyorsanız köknar yağı kullanabilirsiniz.

 • Solunum Sistemini Korur: Köknar yaprağı çayından yapılan bitki çayları, solunum problemlerini giderir.

Bu nefes kesici ve etkili çam iğnesi çayı, solunum yolu hastalıklarını önler. Köknar ağaçlarının soğuk algınlığı ve grip üzerindeki mucizevi etkilerini hatırlayabilirsiniz.

 • Konu Hakkında Bilgilendirici Video
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir