Nane Limon Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Genel Kültür

Nane Limon Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

0

Doğal olarak hazırlanan nane limon çayı pek çok derde devadır.Mide için bir şifa kaynağı olarak görülen ikili; ishalden kabızlığa, mide bulantısından mide ağrılarına kadar her türlü sorunda en yardımcı ve hızlı etki gösteren çözüm önerisi olarak görülebilir.

Vücut Bağışıklığının Artması İçin: Nane-Limon Çayı

Nane-limon çayı, soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin hafiflemesini sağlar. Potasyum, kalsiyum, B vitamini ve faydalı mineraller içeren nane ve limon genel vücut bağışıklığının desteklenmesinde önemli rol oynar.

Astım gibi solunum zorluğu yaşatan sağlık sorunlarında semptomların kontrol altına alınmasını sağlayan çay, aynı zamanda viral enfeksiyonların etkilerinin de azalmasına yardımcı olur.

Nane Limon Çayı faydaları

Nane limonun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Zihni rahatlatmaya çalışan nane ve limon birlikteliği stresin kontrol altına alınmasında da etkilidir. Güzel ve kaliteli bir uyku için yatmadan en az 1 saat önce taze demlenmiş bir nane limon çayı içilebilir.

Kötü nefes ve ağız kokusunu önleyici etkisiyle de bilinen çay, gün içinde yemeklerden sonra da tüketilebilir. İştah azaltıcı etkisiyle bilinen nane limon karışımı diyet yapanlar tarafından kullanılabilir.

Tok tutma özelliği çok fazla yemek ihtiyacı duyanların kendilerini kontrol altına almalarını sağlar.

 • Kas ağrıları,
 • Kronik ağrılar,
 • Şişkinlik,
 • Divertiküler bozukluklar nane limon çayı içilerek hafifletilebilir.

Kolon kanserini önleyici etkisinin yanı sıra; safra oluşumunu teşvik edici, vücuttaki su dengesini düzene sokucu, akne ve cilt temizliğinde etkili, öksürüğü olanlarda rahatlatıcı, egzersiz sonrası yorgunluk alıcı, burun akıntısında rahatlatıcı, asit-baz dengesini düzenleyici ve kalp hastalığını önleyici etki gösteren nane limon çayı şifa niyetine kullanılabilir.

Nane Limon Çayı Tarifi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kışın sıcak ve yazın da buzlu olarak tüketilebilecek olan nane limon nasıl yapılır? İki bardaklık bir tarif için gereli malzemeler; 1 limon, 4 dal taze nane yaprağı, kaynar su ve isteğe bağlı olarak tatlandırmak için bal veya kesme şekerdir. Bitkisel çay demlemek için kullanılan çaydanlığa yıkanmış ve elle parçalanmış naneler atılır. Bir limonun yarısı sıkılır ve yarısı da dilimlenerek ilave edilir. Üzerine kaynamış su boşaltılan çaydanlık hafif ateşte tutulur. Yaklaşık 10 dakika demleme süresinin ardından çay tatlandırıcı ilavesiyle ılıkken içilir. Aynı tarif yaz aylarında soğutularak ve içine buz ilave edilerek hazırlanabilir.

Nane Limon Çayı tarifi

Nane Çayının Yan Etkilerine Karşı Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

Son derece faydalı olan nane limonun yan etkileri kullanım tavsiyelerine uyularak kontrol altına alınabilir. Bu çayın kas gevşetici özelliği mide kasları üzerinde de etkilidir. Reflü sorunu yaşayanlarda olumsuz etkiler gösteren durum mide asidinin yukarı çıkmasına ve yutakta yanma hissine neden olabilir. Yine kas gevşetici etkisi nedeniyle gebelik döneminde çok fazla nane limon çayı tüketmek düşük riskini de beraberinde getirir. Reçeteli ilaç kullananların da nane limon çayı içmeden önce doktoruna danışması tavsiye edilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir