Thomas Edison Kimdir? İcatları Ve Hayatı
 1. Anasayfa
 2. Biyografi

Thomas Edison Kimdir? İcatları Ve Hayatı

0

Thomas Edison, yaptığı icatlarla 20. Yüzyılın en önemli ve en verimli mucitlerinden biridir.

Hayatını bilime ve insanlığın gelişimine adamış bir bilim insanı olarak anılmaktadır. Edison 20. yüzyılda insan yaşamını kolaylaştıracak icatlar yapmıştır.

Bu icatlardan bazıları tamamı ile Edison’a aitken önceden yapılmış olan bazı icatlar da Edison tarafından geliştirilmiştir.

Thomas Edison Kimdir?

Dünya üzerinde bilinen birçok icadın patentine sahip bir mucittir.

Ünlü mucidin patentini aldığı icatlarının Amerika, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin onaylarına sahip olduğu bilinmektedir.

Thomas Edison kimdir

Bilime ve mucitliğe olan merakı sayesinde yaşamının ilk zamanlarında oldukça büyük sıkıntılar çekse de, sonrasında yaptığı başarılı buluşlarla ve ticari zekasıyla zengin bir yaşam sürmüştür.

Ayrıca bir başka konumuzda sizler için [paragraf_vurgu_link p=”Nikola Tesla Kimdir? Hayatı ve İcatları” Nikola Tesla Kimdir? Hayatı ve İcatları hakkında paylaşımında bulunduk. Dilerseniz, makalemize de göz atabilirsiniz.

Thomas Edison Hayatı

Thomas Edison, 11 Şubat 1847 yılında Ohio’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Thomas Alva Edison olan ünlü mucitin Hollandalı olduğu bilinmektedir.

İlk öğrenimine Michigan Port Huron’da başlamıştır. Öğrenimine başladıktan kısa bir süre sonra yaşadığı algılama güçlüğü sorunu nedeniyle okuldan uzaklaştırılmıştır.

Bu olayın ardından evlerinde bulunan kilerde kimya laboratuvarı kuran Edison, burada çeşitli çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Çalışmalarını takiben bir süre sonra tek başına çalışarak telgraf cihazını yapmıştır. Bu süre içerisinde mors alfabesini öğrenmiştir.

Thomas Edison hayatı

12 yaşına geldiğinde bir taraftan bir trende meyve ve dergi satışı yapmaya çalışırken bir taraftan aynı trenin vagonunda küçük bir baskı makinası kullanarak haftalık gazete basımına başlamıştır.

Ancak bu trende yaşadığı talihsiz bir olay sonucunda trende yangın çıkmış ve işinden olmuştur. Bu kazadan sonra Edison’un kulakları ömür boyu ağır işitecek şekilde hasar görmüştür.

Kanada ve ABD’de telgrafhanelerde çalışmıştır. 1868 yılında kendine ait bir atölye kurmuştur.

Daha sonra kendi yapmış olduğu elektrikli kayıt aygıtı patentini satamamış ve parasız kalmıştır.Bu olaydan sonra ünlü mucit, borçlu bir şekilde yaşadığı Boston’dan New York’a taşınmıştır.

Thomas Edison, 24 Aralık 1871 yılında Mary Stilwell ile hayatını birleştirmiştir. Bu evliliğinden 3 çocuğu dünyaya gelmiştir. Ve ünlü mucit, 18 Ekim 1931’de hayatını kaybetmiştir. New Jersey’deki evinde diyabet hastalığının neden olduğu bir komplikasyon nedeni ile hayata gözlerini yummuştur.

Thomas Edison İcatları

Thomas Edison ve icatlarından bahsedildiğinde akla ilk elektrik ve ampul gelmektedir.

Peki Thomas Edison ne yaptı? Edison, elektrik ve ampulü geliştirmek için bu iki alanda yaşamı kolaylaştıracak sayısız yepyeni buluşlar yapmıştır.

Elektrik santralleri kurma konusunda da girişimleri olmuştur. Henüz 15 yaşındayken öğrendiği mors alfabesini kullanarak çalışan bir telgraf cihazı icat etmiştir.

Sesleri kaydederek daha sonra oynatma imkanı sağlayan bir makine olan fonografı 1877 yılında icat etmiştir.

Thomas Edison biyografi

Ünlü mucit, birçok alanı etkileyen buluşları sayesinde dünyayı etkilemeyi başarmıştır.

Hareketli görüntülerin çekildiği ve kinetograf adı verdiği icadı sayesinde sinemanın temelleri atılmasına büyük katkı sağlamıştır.

Ayrıca Thomas Edison neyi icat etti denildiğinde akla birçok şey gelmektedir.

Çeşitli boya malzemeleri, el fenerleri, şarjlı piller ve radyo alıcılarının icatlarında da ünlü mucidin imzasını bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir