1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi
  3. Hamster Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamster Bakımı Nasıl Olmalı?

hamster bakımı
17

Yaşam süreleri ortalama 3 yıl olan ve sessiz, sakin bir yaşantıları olan hamsterlar, yalnız yaşamaya alışık olan hayvan türü olarak bilinmektedir. Yiyeceklerini depo edip, egzersiz yapmaktan çok hoşlanan bu küçük kemirgenler, günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdikleri görülmektedir.

Kafesinin bir bölümünde istediği gibi içine girip, eşebileceği bir kum alanı bulunması gerekmektedir. Diğer alanlara boş makaralar, ceviz kabukları, dallanmış büyük bir dal parçası konulması oyun zevkini tatmin etmesi için tercih edilmektedir. Kafesin bir tarafı kum olduğu gibi diğer bir tarafı da bataklık kömürü ve kum karışımı serilmiş olması önerilmektedir.

Hamsterların, tahta eşyaları parçalama yetenekleri olduğundan, kafesin mutlaka tel olması gerekmektedir. Hamster, pisliğini her zaman aynı yere yaptığı için temizliği kolay olmaktadır. Kafesin içinde evini süsleyerek vakit geçireceği kağıt parçası, yün, yonca bir kaç materyal konulması gerekmektedir.

Uyuyacağı Yer Çok Önemli

Günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren bu hayvan için yatacağı yerin çok önemli olduğu görülmektedir. Kazılmış bir yerde uyumak daha mutlu hissettirdiği için ona uygun bir ortam sağlanmaktadır.

Hamsterlarda Beslenme

Her canlı için önemli olduğu gibi, suyun her zaman hayvanın önünde bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra suyun dışında hafif sulandırılmış süt de verilmektedir. Genel de tohum karşımıyla beslendikleri bilinmektedir. Tam anlamıyla vejetaryen olmayan bu hayvana bisküvi, küçük parça peynir, çiğ et ve şekerli besinler de verilmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. _avatar
    3 sene önce

    Evde beslenmesi zor bir hayvan ama çok tatlı ve narin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir