İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ihlamur Nedir? Ihlamur Faydaları, Ihlamur Neye İyi Gelir?

Ihlamur Nedir? Ihlamur Faydaları, Ihlamur Neye İyi Gelir?

Ihlamur
7

Bitki çaylarının halk arasında en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılanlarından bir tane olan Ihlamur nedir ve sunduğu şifalar nelerdir bu yazımızda ondan bahsedeceğiz.

Bitki çaylarının her derde deva ve sağlık açısından ne kadar önemli ve faydalı olduğu yüzyıllardır kanıtlanmış bir gerçektir. Doğa insanoğluna sayısız şifa kaynağı veriştir ve vermeye de devam etmektedir.

Ihlamur Nedir?

İnsanlar tarafından keşfi çok eskiye dayanan ıhlamur orta çağdan bu yana belki de çok daha eski yıllar da kullanılmaya başlanmıştır.

Yaz bitkisi olan ıhlamur çiçek açmaya haziran ayında başlar ve ağustos ayına kadar devam eder. Açan bu çiçekler toplanır ve kış için kurutularak muhafaza edilir.

Ihlamur-nedir

Yalnızca tüketmek için değil ayrıca süs olarak da bahçede hoş görüntü sağlamaktadır. Ihlamur bitkisi ağaçta yetişen bir bitkidir ve boyut olarak da yüksek bir ağaç olmaktadır.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir ve Neye İyi Gelir?

Ihlamur bitkisi kışın kurtarıcı bitkileri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ıhlamur neye iyi gelir ıhlamur kışın korkulu rüyamız olan soğuk algınlığı ve gribe iyi gelmektedir.

Sadece bunlar da değil başka faydaları ise şu şekildedir.

-Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir özellikle ateş düşürücü etkisi vardır.
-Özellikle kış aylarında bir türlü geçmeyen öksürüğe karşı etkilidir.
-Sinirleri yatıştırır ve strese iyi gelir
-Uyku problemi yaşayanlar için uykuyu düzenler ve kaliteli uyumanızı sağlar
-Aç karnına tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur
-İdrar sökme özelliği vardır ve terlemeyi de arttırır.

Ihlamurun Zararları Nelerdir?

Genel olarak bitki ve bitki çayları sağlığa zarar vermez ancak her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi aşırı tüketildiğinde kendini göstermektedir.

Ihlamurun zararının ortaya çıkmasına neden olan en önemli faktör çayı demleme biçimi olmaktadır.

Aşırı ve birden fazla demlenen çay faydadan daha çok zarar vermektedir. Ayrıca yanlış kullanımı uyku düzenini bozmakta ve uykusuzluğa neden olmaktadır.

Ihlamur Nasıl Demlenir?

Her derde deva bu Ihlamur nasıl demlenir en doğru nasıl içilir sorularına cevap verecek olursak. Öncelikle ıhlamur çayı son derece kolay demlenen çaylardan biri olmaktadır.

Ihlamur-Nasıl-Demlenir

Ihlamur çayı hazırlanırken içtiğimiz siyah çaydan farklı olarak su ve bitki birlikte kaynatılarak demlenmemelidir.

Ayrıca sizler için hazırladığımız Nane Limon Çayı Faydaları Nelerdir makalemize de göz atabilirsiniz.

Ihlamur nasıl kaynatılır: Öncelikle su kaynatılarak yaklaşık bir yemek kaşığı kadar ıhlamurun üzerine dökülür ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır.

Bu işlemi her hangi bir cezve veya bitki demliklerin de veya normal demlikler de gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sade içmekte zorlananlar isterler ise limon veya balla tüketebilirler.

Ihlamur ile ilgili merak edilen bir başka konuda Ihlamur zayıflatır mı sorusu olmaktadır. Merak edenler için evet düzenli ve doğru kullanıldığında ıhlamurun zayıflama etkisi bulunmaktadır.

Ancak bilinmesi gereken tok karnına içildiğinde hazımsızlığa ve sindirim problemlerine neden olduğundan dolayı aç karnına içilmesinde fayda olmaktadır.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap