1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kalp Sağlığımız İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kalp Sağlığımız İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kalp sağlığı için beslenme
6

Sağlık, her insan için hayattaki en önemli konudur. Buna itiraz edecek arkadaşlar tanımıyorum. Sağlıklı olmanın yolu tabi ki beslenmeden geçiyor.

Herkes bizimle aynı fikirde olsa gerek. Peki, kalp sağlığı için neler yapmalıyız sorusuna gelecek olursak sizlere bu yazımızda az önerilerde bulunmak istiyoruz. Kalp sağlığı ise, insan vücut sağlığı için vazgeçilmez öneme sahiptir.

Kalp, insan vücudunun en önemli organlarından birisidir ve kalbin korunması, sağlıklı çalışması, kalbi besleyen damarlarda bir problem (tıkanıklık, daralma vb.) olmamasıyla yakından ilişkilidir. Bu nedenle kalbi besleyen damarların açık olması ve kalbi besleyebilmesi, organik olduğu kadar sağlıklı besinlerin tüketilmesini gerektirmektedir.

Kalp Sağlığı İçin Faydalı Mineraller

Kalsiyum. Süt ve süt ürünleri de kalp sağlığı için önemlidir. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamada önerilen süt ve süt ürünleri, B-vitamini ve protein kaynağı olarak vazgeçilmez önemdedir.

Omega-3. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan ceviz ve fındık tüketimi ihmal edilmemelidir. Ceviz ve fındık magnezyum bakımından da zengindirler ve her hafta iki-üç kez bir avuç fındık ve birkaç ceviz tüketilmesi önerilmektedir.

Potasyum. Potasyum, yüksek tansiyonu düşüren bir mineraldir. Potasyum bakımından faydalı muz, patates ve yoğurt gibi besinler tercih edilebilir.

Kalp Sağlığı İçin Önerilen Besin Maddeleri

Kalp sağlığı bakımından önemli olduğu belirtilen gıda maddelerinden birisi soyadır. Soya magnezyum, demir, çinko ve fosfor bakımından zengin, yüksek proteine sahip bir gıdadır. İçecekler sınıfından kalbe faydalı gıda maddesi, yeşil çaydır. Özellikle antioksidan olması sebebiyle sadece kalp için değil, vücut sağlığı için de tavsiye edilmektedir.

Kanda pıhtılaşmayı önleyici bir gıda olan sarımsak da  için önemlidir. Sarımsak, koroner kalp hastalıklarını önlemede tavsiye edilmektedir. Yulaf ve yulaf içeren besinler tüketmek kalp sağlığı için faydalıdır.

Zeytinyağının önemini belirtmeden geçmemek gerekir. Doymuş yağlar yerine zeytinyağının tercih edilmesi önemlidir. Çünkü zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını düşürmekle kalmaz, kan basıncını da düzenler. Zeytinyağı damar sağlığı bakımından da tartışmasız bir yere sahiptir.

Kalp dostu besinler nelerdir

Deniz Mahsülleri

Kalbe faydalı olan besinlerin başında deniz ürünleri gelmektedir. Zira gerek balık gerekse kabuklu deniz ürünleri olsun, bunlar doymamış yağ oranı bakımından yüksek olup, kanın pıhtılaşmasını önlemektedirler. Özellikle omega-3 yağ asidi içeren somon, ton balığı gibi balık türleri, kalp sağlığı için önem arz etmektedirler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap