Boyun Fıtığı Nedir? Nasıl Oluşur, Belirtileri ve Tedavisi
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Boyun Fıtığı Nedir? Nasıl Oluşur, Belirtileri ve Tedavisi

0

Boyun fıtığı, boynun omurları arasında olan kıkırdak dokunun omurilik kanalına giden alanda omuriliğin yer değiştirmesi sonucu kollara yayılan sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu ile oluşan ve disk kaybına neden olan bir hastalıktır.

Boyunda yedi tane omur vardır, omurlar arasında ise çekirdek olarak adlandırılan diskler bulunmaktadır.

Boyun Fıtığına neden olan disk

Bu neden ile disk dokusundaki yırtılmalar sonucunda boynun sağa ve sola hareketini sağlayan disk dokusundaki kayma ve hasar boynun yapısına zarar vermektedir.

Boyun Fıtığı Nedir?

Omurga sisteminin hassas omurlarından biri boyun omurlarıdır. Omurların arasında hareket edebilmeyi sağlayan diskler vardır.

Boynun hareket etmesini sağlayan disklerin yapısında meydana gelen herhangi bir hasar boyun bölgesine zarar verir.  Yaş ilerledikçe bu diskler yıpranmaktadır.

Diskler dışındaki sert yapıdan içte bulunan yumuşak kısmın dışarı çıkmasıyla veya omur yapısı bozulduğu için omurlar üzerinde çıkan küçük kemik çıkıntılarının baskı yapması sonucu boyun fıtığı oluşması boyun fıtığı nedir sorusunun yanıtıdır.

Boyun Fıtığı Nasıl Oluşur, Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığının başta gelen belirtileri boyundan sırta yayılan şiddetli ağrı ile görülmektedir.

Kıkırdakta yırtılma oluşmuş ise sinirlere baskı yaparak kolda güçsüzlüğe, his kaybı ya da kolda ve parmaklarda uyuşmaya neden olmaktadır.

Bu yırtılma omuriliğe baskı yapıyor ise vücut genelinde ciddi sağlık problemlerine kadar yol açabilmektedir.

Boyun Fıtığı nedir

Kolda güç kaybı var ise ele alınan herhangi bir cismi tutamıyor ve düşüyor ise parmaklarda karıncalanmalar oluşuyor ise bu durum, boyun fıtığının önemli belirtileri göstermektedir.

Genelde masa başı çalışan kişilerde bu durum daha sık görülmektedir.

Yaşın ilerlemesi ile boyunda oluşan kireçlenme gibi durumlarda hastada yoğun boyun ağrıları oluşabilmekte, bu durumu ise daha çok hızlandırmaktadır

Boyun Fıtığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyun fıtığının ilerlemesi yaşamı oldukça etkilemektedir. Doğru yapılan egzersiz ve duruşlar ile bir araya gelindiğinde hastanın hayatı daha çok kolaylaşabilir ve bu durumu daha az risk ile atlatılabilir.

Bilgisayar başında devamlı oturuluyor ise oturuş pozisyonu mutlaka dik olması gerekir ve omurların yamuk bırakılmamasına önem verilir ise boyun fıtığında ki önlemler en başından alınabilir.

Dışarıda yürürken mutlaka dik yürünmesi gerekir, baş öne eğilmemelidir.

Spor yapılırken boyun bölgesini zorlayan hareketlerden kaçınılmalı ve boynun devamlı hareket halinde yapılan spor gruplarından uzak durulması büyük bir önem taşımaktadır.

Yürüyüş ve yüzme gibi düzenli ve devamlı yapılan egzersizlerin, boyun kaslarını güçlendirme de büyük rol oynadığı görülmektedir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığına bağlı ağrılarda ameliyat ilk seçenek değildir.

Genelde kısa süreli dinlenmeler, boyuna binen yükü hafifletmeye yönelik boyundaki kasları güçlendirecek egzersizler önerilir.

Boyun Fıtığı tedavisi

Bu egzersizler ile boyun fıtığının ilerlemesi önlenebilir ve fıtık nedeni ile görülen omurlardaki akut ağrıları doktor eşliğinde hafifletmek mümkündür.

Ağrılar çok sık ise doktor tarafından önerilen ve gözetimi altında kullanılan ilaçlar ile tedavi süreci desteklenir.

Ne yapılırsa yapılsın ağrılar dinmiyor ve hep aynı seyirde devam ediyor ise doktor tavsiyesi ile fizik tedavi yöntemine başvurulur.

Uzmanlar boyun fıtığı tanısını koyduğu hastalarda ameliyatı son çare olarak görür ve hiçbir yöntem işe yaramıyor ise ameliyat istenilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 44
  be_endim
  Beğendim
 • 42
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 42
  harika
  Harika
 • 42
  e_lendim
  Eğlendim
 • 42
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 42
  _rendim
  İğrendim
 • 42
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir