Keops Piramidi Hakkında Bilgi; Nerede ve Özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Tarih

Keops Piramidi Hakkında Bilgi; Nerede ve Özellikleri

0

Piramitler birçok insan için hayranlık uyandırıcı yapılardır. Keops piramidi nedir diye soranlar için cevap vermek gerekirse, Mısır’da bulunan ve dünyanın en büyük piramidi ünvanına sahip olduğu bilinmektedir.

Milatta önce 26. yüzyılda yapıldığı düşünülse de yapılış tarihi ve nasıl yapıldığı hala tam olarak bilinmemektedir. Mısır firavunu Khufu için yapıldığı düşünülmektedir.

Peki, tam olarak Keops piramidi nerededir?

Kahire’nin bir parçası olan Nil Nehrinin batısında bulunan Gizze Yaylasında bulunmaktadır

Piramit, 2.300.000 taş bloktan oluşmuştur ve her bir taş blok 2,5 ton ağırlığındadır. Piramidin içinde üç oda saptanabilmiştir.

keops piramidi nedir

4500 yıldan fazla süredir zarar görmeden durabilmesi, kusursuza yakın inşaat yapımı ve özellikleriyle Keops piramidi yıllardır bilim insanlarının, arkeologların ilgisini çekmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Truva Atı Nedir? (Nerede, Hikayesi, Özellikleri)

Sürekli üzerine araştırmalar yapılan piramitlerin zaman içerisinde birbirinden ilginç sırları ortaya çıkmıştır.

Bu bölgede, Büyük Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Mikerinos Piramidi bulunuyor.

Keops Piramidi Özellikleri

21. yüzyıl itibariyle bile nasıl olduğu anlaşılamayan Keops piramidi özellikleri çok sayıdadır. Piramidin taban alanını yüksekliğin iki katına bölünce pi sayısını verir. Keops piramidi içi yazın soğuk, kışın sıcak olmaktadır.

Keops piramidi dünyanın yedi harikası eserleri arasında günümüzde ayakta kalan tek yapıdır. Fakat piramitlerin ilginç özelliklerinin olmasına rağmen birçok özelliği insanlar tarafından uydurulmaktadır.

keops piramidi özellikleri

 

Örneğin, piramidin yüksekliğinin 1 milyar ile çarpımı Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığını vermez, çünkü Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığı zaten her mevsimde ve her günde değişmektedir.

Aynı zamanda yiyeceklerin piramit içerisinde bozulmadığı da yanlıştır, bilim insanları piramidin iç kısmına ve dışına birer elma bırakmışlar ve birkaç hafta sonra ikisinin de çürüdüğünü gözlemlemişlerdir.

Keops Piramidinin Sırları

Birkaç yıl önce piramidin içinde uçak büyüklüğünde bir boşluk keşfedildiğinde herkes hayrete düşmüştür, çünkü içindeki odaların o güne kadar bulunduğu düşünülüyordu.

Bu nedenle içinde henüz bulunmayan bir gizli geçit, oda olma olasılığı hala vardır ve gizemini sürdürmektedir.

Keops piramidi sırları içinde en önemlisi piramidin yapılış şeklidir. Heredot’un aktardıklarına göre piramidin inşası için 100.000 köle çalışmıştır. Fakat özellikleri itibariyle köleler dışında inşaat işinden çok iyi insanların da çalışmış olması gerektiğini düşünülmektedir.

keops piramidi sırları

Taş blokların en üst seviyeye kadar nasıl yerleştirilmiş olduğu hala tam olarak bilinmez iken birkaç varsayım vardır. Bunlardan biri iç spiral rampa hipotezidir. Bu hipoteze göre spiral şeklinde rampa yol ile taş bloklar itilerek tepeye çıkarılmıştır.

Diğer bir hipoteze göre taşlar yukarıya taşınmamış, kalıplar taşınarak üzerine karışımlar dökülmüş ve dondurulmuştur. Bu iki hipotezden de emin olunamıyor çünkü Piramidin yüksekliği 139 metre olan bir yapıdır ve kalıp taşınması da spiral rampa yapılması da çok zordur.

Aynı zamanda piramidin içinde bulunan yüksek oranda radyoaktif maddeler de piramitlerine sırlarına sır katmaktadır.

Bu gibi sebeplerle kimi insanlar piramitlerin yapımında insan dışı varlıkların bulunduğunu söylese de bilim insanlarınca bu doğru değildir, çünkü dünyanın diğer bölgelerinde de bunun gibi onlarca piramit vardır ve elbet bir gün sırları çözülecektir.

Keops piramidi hangi ülkededir?

Keops Piramidi yani Büyük Piramit; Mısır’ın başkenti Kahire’nin bir parçası olan Gize‘yi çevreleyen Gize mezar kenti”nde bulunmaktadır. 

Keops piramidi yüksekliği kaç metre?

Gize’de yer alan büyük piramit M.Ö. 2551 yılında inşa edilmiştir. Keops Piramidi yaklaşık olarak 138 metre yüksekliktedir.

 • Konu Hakkında Bilgilendirici Video
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir