İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitkiler
  3. Ladin Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Ladin Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ladin ağacı, çamgiller ailesinden olan, ayrıca Kuzey Yarım kürenin ılıman bölgelerinde yetişen bir ağaçtır. Ladin ağaçları nemli toprakları sever. İnsanlar arasında en çok bilinin türler; doğu ve mavi ladindir.

ladin ağacı

Ladin Ağacı Nedir?

Ladin ağacı, çamgiller ailesinin Picea cinsinden olup; ılıman ve soğuk bölgelerde yetişen ağaç türüdür. Ladin, Kafkasya ve Türkiye’de sıkça görülür.

Uygun ahşap bir yapıya sahip olmasından dolayı, masa yapımında, mobilya gibi birçok sektörde ladin ağacı tercih edilmektedir.

Ülkemizde yayılışı daha sık Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Trabzon gibi illerde görülmektedir.

Başka ağaçlarla bir araya geldiğinde orman görünümüne sahip olurlar. Görsel açıdan sergilendiğinde yapay gibi görünün, özel ve güzel ağaçlardır.

Derin köklere sahip olmamasından dolayı, şiddetli rüzgarlara karşı dayanıksız bir ağaç türüdür.

Bazı rivayetlere göre, rüyada ladin ağaç görmek; aile kurmaya ve çocuk sahibi olmaya işaret eder.

Kısacası rüyada ladin görmek; kişinin arzu ettiği şeylere ulaşacağını, maddi sorunların ortadan kalkacağı ve mutlu günlerin geleceğini göstermektedir.

Ladin Ağacı Özellikleri

Ladin ağacının yaklaşık 40 türü bulunmasıyla birlikte, kerestesinden ve reçinesinden yararlanılan, ayrıca çama benzerliği ile kendinden söz ettiren bir ağaç cinsidir.

Yetişkin bir ladin ağacı boyu; ortalama 50-60 m’ye kadar boy göstermektedir. Ortalama yaşam ömürleri, 400 yıl olarak bilinmektedir. İlk yıllarda yavaş büyürken, sonraki yıllarda büyüme oranının belirgin bir şekilde artar.

ladin ağacı nerede yetişir

Ladin Ağacının Türleri Nelerdir?

Himalaya Ladini: Ortalama 1000 yıla yakın yaşayabilen bu tür, 2 metre gövde genişliğine ve 60 metre boyuna ulaşabilmektedir.

Kozalaklar yani konileri yaklaşık 10-15 cm uzunluğunda olup, silindirik ve konik bir yapıya sahiptirler. Diğer türlere göre en uzun iğne yapraklarına, himalaya ladini cinsleri sahiptir.

Afganistan, Pakistan, Nepal, Tibet ve Himalayalar’da yetişmektedir.

Müzik aletleri, marangozluk, masa, mobilya sektörü gibi kullanım alanları bulunmaktadır.

Avrupa Ladini: Soğuğa dayanıklılığıyla bilinen Avrupa ladini; gövde çapı 2 metre, boyları ise 50 metre kadar büyüyebilmektedirler.

Suya çok fazla ihtiyaç duyan bu canlıların, aşırı sıcak iklimlerde ve kuraklıkla mücadele etmeleri zordur.

Mavi Ladin: Dalları oldukça kalın olan mavi ladinler, 50 metreye kadar büyüyebilmektedirler.

Adını mavi, yeşil ve gümüş renkli yapraklardan alan mavi ladinlerin iğne yapraklarının ucu sivri ve keskindir.

Daha çok vadilerin dağ taraflarında ve nemli topraklarda bulunur. Yağmur ikliminin fazla olduğu bölgelerde de gelişimi hızlıdır.

Görsel olarak sergilendiğinde, güzel görünümü sebebiyle peyzaj alanlarında kullanılır. Ticari değeri yüksektir.

Kırmızı Ladin: Diğer ladin türlerine göre daha çok orta boylu ağaç cinslerindendir. Mobilya sektöründe kırmızı rengi andıran renk tonuna sahip ahşabı nedeniyle tercih edilmektedir.

Ortalama yaşam ömürleri 400 yıl olmakla birlikte, yaprakları parlak ve 10-16 mm uzunluğunu bulmaktadır.

kırmızı ladin ağacı

Ejderha-Dragon Ladini: Uzunluğu 45 metreyi bulan bu tür, demiryolu malzemelerinde, kerestecilik, inşaat ve mobilya sektöründe kullanılmaktadır.

Kökünden, dallarından ve yapraklarında aromatik yağlar üretilmektedir.

Sibirya Ladini: Geniş bir yayılış alanına sahip olmasıyla birlikte, dragon ladininde olduğu gibi aromatik yağları için tercih edilmektedirler.

Doğu Ladini: Tepesi piramit taç olmakla birlikte, dalları gövdeye çevresel bir dizilim göstermiştir.

Kozalakları yani konileri yumurta şeklinde olmakla birlikte, yuvarlak formda aşağı ve yanlara doğru yönelim gösterir.

Bu türler olgunlaştıklarında çiçek açmayıp olduğu gibi bulundukları yere düşerler.

Nemli toprakları sevdiği kadar, kireçli topraklardan haz etmezler. Doğu ladinleri tohum üretimi zordur ve budama istemezler.

ladin ağacı resmi - ladin ağacı bakımı

Ladin Ağacının Faydaları Nelerdir?

Ladin ağacı, insan sağlığına faydaları olduğu gibi ayrıca ormanlara ve endüstriye olan katkıları oldukça fazladır. İnsan sağlığı için son derece yararlı canlı türüdür.

Önerilen Yazı
Sümbül Çiçeği Hakkında Bilgi; Bakımı ve Faydaları Nelerdir?

Ladin ağacının en faydalı yararları şunlardır;

  • Öksürük, diş eti çekilmesi gibi rahatsızlıkların iyileşmesi ve bağırsak sisteminin düzenlenmesinde ladinlerin etkisi oldukça fazladır.
  • Grip, nezle ve ayrıca balgam söktürücü özelliğine sahip olmasıyla birlikte insanların kısa zamanda iyileşmesine fayda sağlamaktadır.
  • Ladin ağacı mobilya, selüloz ve kağıt yapımı gibi birçok geniş kullanım yelpazesine sahiptirler.
  • Ladin ağacı yumuşak bir yapıya sahip olmasından dolayı, kereste ve yapı malzemelerinin yapımında önemli bir kullanımı sahiptirler.
  • Tatlı bir kokusunun olmasından dolayı bulunduğu alanlara hoş bir koku yayar ayrıca parfüm sektöründe de kullanılmaktadır.
  • Konu Hakkında Bilgilendirici Video
  • Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar;

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap