İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Leonardo da Vinci Kimdir? Hayatı Ve Eserleri

Leonardo da Vinci Kimdir? Hayatı Ve Eserleri

Leonardo da Vinci kimdir - Leonardo da Vinci hayatı
4

Ünlü sanatçı Leonardo da Vinci kim, Leonardo da Vinci nereli sorularına dair pek çok insan detaylı olarak bilgi verememektedir. Yine Leonardo da Vinci neler yapmıştır diye sorulduğunda da pek çok insan yanıtlayamamaktadır.

Mona Lisa ve The Last Supper eserlerinin kime ait olduğunu sorsanız, pek çok kişi eserlerin Leonardo da Vinci’ye ait olduğunu söyleyecektir. Leonardo da Vinci’nin en çok replikası bu iki eserine yapılmış ve kendisi en çok bu eserleriyle tanınmaktadır.

Yani pek çok insan Leonardo da Vinci’nin vejeteryan olduğunu, Floransa’ya bağlı Anchiano kasabasında dünyaya geldiğini, 1480’li yıllarda zırhlı bir aracın planını çizdiğini, ilk bisikletin planlarını çizdiğini ve havanın ışığı yaydığını söyleyerek gökyüzünün neden mavi olduğunu  açıklayan ilk kişi olduğunu bilmemektedir.

Leonardo da Vinci Kimdir?

Rönesans dönemi İtalya’sında yaşamış bir ressam, müzisyen, mucit, matematikçi ve yazardır. 15 Nisan 1452 yılında Vinci kasabasına yakın Anchiano’da, Piero da Vinci ve Caterina’nın evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Bilimsel bakışı ve yaratıcılığıyla dünyanın en büyük sanatçılarından birisidir. O zamanlarda evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasaktı ve dolayısıyla Da Vinci, üniversite eğitimi alamamıştır.

Leonardo da Vinci kimdir

Vinci, küçüklüğünde beri çok güzel çizimler yapmaktaydı. Bu resimleri babası, o dönemin ünlü ressamı Andrea del Verrocchio’ya göstermiş ve Verrochio çok beğenerek Da Vinci’yi çırak olarak yanına almıştır.

Verrocchi’nun atölyesinde sanat eğitiminin yanında müzik ve optik gibi birçok eğitim almıştır. Çıraklık dönemini tamamladıktan sonra Artistler Loncası’na başvuruda bulunur ve kabul edilir.

Bu, onun için özgürlüğünün bir parçası olmuş ve ünlü Leonardo da Vinci olma yolunda ilerlemesinin önünü açmıştır. 2 Mayıs 1519’da Fransa’da hayatını kaybetmiştir.

Leonardo da Vinci Hayatı

Leonardo’nun annesi ve babası hiçbir zaman evlenmemiştir ve Da Vinci, doğduktan hemen sonra dedesinin evine gönderilmiş ve hiç annesini görmemiştir. 5 yaşından itibaren ise babası ve babasının genç eşiyle yaşamıştır.

Leonardo da Vinci mona lisa çizimi

Da Vinci, hiçbir zaman okula gitmemiş ve okul eğitiminin hepsini evde almıştır. Kendisi oldukça yavaş çalışan bir ressamdı ve bu özelliği eserlerinin çoğunun yarım kalmasına sebep olmuştur. Da Vinci, 24 yaşında homoseksüel olduğu iddiasıyla tutuklanmış fakat hiçbir kanıt bulunamadığı için serbest bırakılmıştır.

Da Vinci, aslında insanlara adını ilk kez müzik ile tanıtmıştır. Çocukluğunda lir eğitimi almaya başlamış ve ressam olarak tanınmadan önce çok güzel lir çalmasıyla tanınmıştır.

Leonardo, bir eliyle resim yaparken diğer eliyle de yazı yazabilmektedir. Fakat yazıyı soldan sağa yazdığından okuyup anlamak için ayna kullanmak gerekmektedir.

Leonardo da Vinci çizimleri

Ayrıca 13. yüzyılda yaşamış şair, âlim, ilahiyatçı olan, Mevlana Celaleddin Rumi hakkında makalemize göz atarak kısa bilgi alabilirsiniz.

Leonardo da Vinci Eserleri

Mona Lisa, Leda and the Swan, La Belle Ferronnière, Tobias and the Angel, Sala Asse Delle, Portrait of a Musician, Adoration of the Magi, The Annnuciation, The Last Supper, Lady with an Ermine, Benois Madonna, Madonna of the carnation, St. Jerome in the Wilderness, Virgin of the Rocks, The Baptism of Christ, Madonna of the Yarnwinder, Bacchus, Study of Horses, Studies of Central Plan Buildings Leonardo da Vinci’nin eserlerinden bazılarıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap