1. Ana Sayfa
  2. Bitkiler
  3. Zakkum Çiçeği Nedir? Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Zakkum Çiçeği Nedir? Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

zakkum çiçeği

Zakkum çiçeği; Mis gibi kokusu ile yaz kış bahçelerimizi rengarenk süsleyen, uğraş gerektirmeyen, çiçekleri harika olan bir bitkidir.

En çok dere ve su kenarlarında yetişen bu bitki; susuzluğa en dayanıklı bitkilerden biridir. Ayrıca kışın yaprakları dökülmez. Yazımızın devamında; zakkum çiçeği nedir, faydaları nelerdir, zakkum çiçeğinin renkleri nasıldır gibi konulara değineceğiz.

Zakkum Çiçeği Nedir?

Zakkum; Apocynaceae ailesiden, latincede ismi Nerium Oleander olan çiçekli bir bitkidir. Zehirli bir bitki olan zakkum çiçeğinin boyutu; 2-6 metre arasındadır. Bu bitki evlerin bahçelerinde süs olarak da yetiştrilebilir.

Zakkum çiçeğinin renkleri; pembe, beyaz, sarı, krem, kırmızı ve mor olarak değişebilir ve Haziran-Eylül aylarında açar.

beyaz zakkum çiçeği - zakkum çiçeği tohumu

Zakkum Çiçeğinin Özellikleri

Zakkum gövdesi dik ve koyu renkli silindir şeklindedir. Yaprakları kısa saplı, mızrak şeklinde, karşılıklı veya dairesel üçlü şekilde dizilmiştir.

Büyük çiçeklerin sapları kısa ve tüylüdür ve bu çiçekler güzel kokuludur. Dalları sıktır.

Kuran’da zakkum ağacı veya zakkum; 4 sure ve toplamda 15 ayette geçer. Bunların bazıları; İsra 17/60, duhan 44/43-46, vakıa 56/51-55, saffat 37/62-67 olarak bilinmektedir.

Zakkum çiçeği halk arasında; zıkkım ağacı, zokum, ağu ağacı, öleander, nerium oleander ve laurier rose isimleri ile de bilinir.

mor zakkum çiçeği - zakkum çiçeği nasıl yetiştirilir

Zakkum çiçeği nerede yetişir?

Genellikle Akdeniz iklimine sahip topraklarda yetişir. Bunun dışında Asya’da Çin veya Portekiz gibi nemli ve sulak bölgelerde bulunur. Ülkemizde Ankara gibi kışın sıcaklık -10 derece ve üzerine çıkan, sert kışın geçtiği yerlerde bitki donacağı için ancak seralarda yetiştirilebilir.

Zakkum çiçeğinin yaprağında; tanen, glikoz, reçine, C vitamini ve oleandrin isminde bir glikozit bulunur. Tohumunda ve kabuğunda da oldukça etkili maddeler bulunmaktadır.

Zakkum Çiçeğinin Faydaları

Zakkum çiçeğini diğer çiçeklerden ayıran en belirgin özelliği zehirli olmasıdır. Bu yüzden tüketirken çok az miktarda kullanmak zehirlenme riskini azaltır.

Zehri olan zakkum çiçeğinin faydaları şunlardır;

  • Kalbi kuvvetlendirir. Belirtilen dozun aşımında kalp yetmezliği ishal ve kusma gibi ağır zehirlenmelere yol açar.
  • İdrar söktürür
  • ishale iyi gelir.
  • Adale ağrılarını hafifletir.
  • Halk arasında deri kanserine karşı kullanılır.
  • Deride uyuz ve benzeri kaşıntılara, bit veya pire gibi böceklere ve akrep-arı sokmalarına karşı haricen kullanılabilir.

zakkum çiçeği renkleri - zakkum nasıl bir çiçek

Zakkum Çiçeği Yan Etkileri

Zakkum zehirli bir bitkidir. 1 gr kuru zakkum yaprağı insanlarda ölümcül zehirlenmeler yapar. Tıbben belirtilen dozun asla aşılmaması gerekir.

Öyle ki bu bitkiyi yiyerek ölen hayvanların eti bile tüketilse, zehirlenilebilir.

Önerilen Yazı
Sümbül Çiçeği Hakkında Bilgi; Bakımı ve Faydaları Nelerdir?

  • Konu Hakkında Bilgilendirici Video


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap