Grip Nasıl Geçer? Grip Belirtileri ve Tedavisi
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Grip Nasıl Geçer? Grip Belirtileri ve Tedavisi

0

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülen grip nedenleri öğrenilerek bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir.

Grip Nedir?

İnfluenza isminde bir virüsün neden olduğu grip, aniden başlayan ve 39 derecenin üzerinde ateş ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Viral bir enfeksiyon olan hastalık bulaşıcı bir özelliğe sahiptir.

Bir solunum yolu hastalığı olan gripin, kişinin öksürmesi ve hapşırması gibi durumlar ile diğer kişilere bulaştığını bilmek gerekir.

Hastalığa yakalandıklarını bilmeyen kişiler, hastalıkların belirtileri ortaya çıkmadan bir gün önce ve hastalığın 7 gün sonrasına kadar virüs bulaştırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle, virüsünden birçok kişi etkilenmiş ise, hastalık haftalarca sürebilmektedir.

Grip hastalığı

Gripin temel nedeni ifluenza virüsüdür. Solunum yollarına yerleşen bu virüs, burada çoğalarak hapşırma ve öksürmesi ile diğer kişilere bulaşmaktadır. Grip tedavisi olan bir hastalıktır.

Gripe neden olan virüs, vücuda girdikten sonra 2 gün içerisinde belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Yerleştiği yerde çoğalan virüsler, bütün vücuda yayılır.

Her sene birçok kişinin ölümüne yol açan ciddi bir hastalık olan grip nasıl geçer ve gripten nasıl korunmak gerekir bilinmelidir.

Her yılın 1 ya da iki ayında mutlaka grip salgını ortaya çıkar. Yapılan araştırmalara göre, her 100 kişiden 10 tanesi bu hastalığın virüsüne yakalanmaktadır.

Sağlıklı olan kişilerde hastalık 10 gün içerisinde iyileşirken, bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişilerde çok tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip virüsü hapşırma ya da öksürme gibi yollar ile diğer kişilere kolayca bulaşmaktadır. Bir kişinin vücuduna yerleşen bu hastalık, 2 gün boyunca kendini göstermeden çoğalır ve vücudun geneline yayılır.

Yayılan virüs, 2 gün sonrasında bazı belirtiler ile kendin gösterir. Bu belirtilerin önemsenmesi ve mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

Grip virüsü

Bu hastalık ile soğuk algınlığının belirtileri birbirine yakın olduğu için karıştırılmaktadır. Ancak daha ciddi ve daha tehlikeli bir hastalıktır. Soğuk algınlığı, daha hafif olan ve kısa sürede iyileşen bir hastalıktır.

Grip virüsünün neden olduğu temel belirtiler şunlardır:

Göz kapaklarında kaşınma
Hapşırma
Burun akıntısı
Burnun içinde kaşınma
Halsizlik
Yemek yeme ve su içme isteğinin olmaması
Ortam sıcak iken üşüme ve titreme
38 derece ve üstü ateş
Yorgunluk hissi
Genel olarak ağrı ve sancı
Ağrılı ve kuru öksürük
Eklemlerin ağrıması
Kusma
İshal
Bulantı
Bitkinlik hissi
Aniden ürperme hissi

Yukarıda sayılan belirtilerin tamamı bu hastalıkta görülmektedir. Bazı maddeler soğuk algınlığında da görülse de, bu hastalıkta daha şiddetli derecede görülmektedir. Virüs 3’e ayrılmaktadır. Her üç virüste gripe neden olsa da, etkileri değişir.

Grip Tedavisi

Gripe ne iyi gelir soruları özellikle kış aylarında sorulmaya başlar. Öncelikle gripten bir an önce kurtulmak için vücudun hijyenik olması gerekmektedir.

Grip neden bulaşır

Tuvalete gidildikten sonra ya da yemekten önce – sonra ellerin mutlaka yıkanması gerekmektedir. Doktor tarafından verilen ilaçların eksiksiz kullanılması gerekmektedir.

Bunun yanında, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan besinler tüketilmelidir. Genelde sebze ve meyve ağırlıklı beslenilerek bağışıklık güçlendirilir.

Dilerseniz bir başka hastalık türleri olan Migren Nedir ve Astım nedir hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak için konumuza göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir