İbn-i Sina Kimdir? Hayatı ve Eserleri
 1. Anasayfa
 2. Biyografi

İbn-i Sina Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0

İbn-i Sina Kimdir

İbn-i Sina Doğu’da Türk-İslam filozofu ve hekimi; Batı’da ise Avicenna olarak tanınır. Buhara’ nın Afşana isimli kasabasında doğmuştur. ibni sina eğitim hayatı boyunca birçok kişiden felsefe, matematik, hukuk vemantık gibi alanlarda özel dersler almıştır. Onun kişiliğinin şekillenmesinde küçük yaşta aldığı bu özel dersler oldukça etkili olmuştur.

İbn-i Sina Hayatı

İbn-i sina hayatı boyunca birçok bilim dalı ile uğraşmış ve hem hayattayken hem de vefatından sonra üne kavuşmuştur. Kuran’ı Kerim’i 10 yaşında ezberlendiği bilinmektedir. Bunun yanında 16 yaşına geldiğinde de ünü, yaşadığı yerin sınırlarını aşan iyi bir hekim olmuştur.

Kısa bir süreliğine de olsa devrin filozofu olarak kabul edilen Natili’den dersler almıştır. Bu dersler sayesinde de düşünce biçimi şekillenmiştir.

18 yaşına geldiğinde Samani hükümdarı olarak bilinen Nuh bin Mansur’u tedavi etmiştir. Ve onu sağlığına kavuşturmuştur. Bu olay aslında onun hayatında bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir.

Çünkü böylesine büyük bir hükümdarı sağlığına kavuşturduktan sonra ona büyük bir ödül verilmiştir. Sarayın kitaplığından yararlanmak. hekim ibn-i sina engin bilgilerini bu kütüphanede daha da derinleştirdi.

Bu kitaplık sayesinde bilgilerine yenilerini ekleyen ibn-i sina tıp alanında da birçok çalışma yapmıştır.

ibni sina tıp

Babasının ve hükümdar Nuh bin Mansur’un vefatından sonra Harizm’e doğru yola çıktı. Burada da dünyanın farklı yerinden gelen filozof ve hekimlerle tanışma fırsatı elde etti. “Filozofların prensi” olarak bilinen ibni sina Batı felsefesini de oldukça etkileyen isimlerden biridir.

Fikirleri ve ortaya attığı düşünceler ile birçok batı filozofun etkilemeyi başarmıştır. Bunun yanı sıra İslam düşüncesinin şekillenmesinde de önemli bir rol oynamıştır. Dünyanın birçok yerine seyahat eden ve bu şekilde bilgi hazinesini genişleten Sina 1037’de İran’da vefat etti.

sina’nın dünyanın dört bir yanını etkileyen bu fikirleri, vefatından sonra bile tartışılır oldu. Kişiliği, ortaya attığı fikirler ve eserleri üzerine çeşitli çalışma ve araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

[tavsiye_yazi baslik=”Farabi Kimdir? Hayatı ve Eserleri” link=”https://www.bilgigo.com/farabi-kimdir/”]

İbn-i Sina’nın Eserleri

Hayatı boyunca birçok eser üreten ibn-i sina’nın yaklaşık olarak 276 eseri olduğu biliniyor. Bu eserler arasında belki de en ünlüsü Tıp Kanunu adıyla bilinen el-Kanun fit-Tıbb idir. Bu kitap yazıldığı dönemde öylesine önemliydi ki hem Doğu’da hem de Batı’da ders kitabı olarak okutuldu.

ibni sina eser

ibn-i sina eserleri arasında en çok tanınanlardan bir tanesi de Kitab-ül Şifa’ dır. Bu kitap daha çok İbn-i Sina’nın felsefi düşüncelerine dair bilgiler içerir. Bu kitaptan sonra ortaya Avicennism isimli bir akım da çıkmıştır.

Rubai türünün de temellerini atan kişilerden biri olarak bilinir İbni Sina. Bu yüzden yazmış olduğu birçok rubai mevcuttur.

Bunun yanında ibn-i sina kitapları saymakla bitmez. “En-Necat,” “el-İşarat ve’t-Tenbihat”, “et-Ta’likat” gibi çeşitli bilim dallarıyla alakalı kitapları da mevcuttur. Ünlü filozof ibni sina işte tüm ömre bu eserleri sığdırabilmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir