Brokoli Faydaları Nelerdir? Nedir, Neye İyi Gelir?
 1. Anasayfa
 2. Bitkiler

Brokoli Faydaları Nelerdir? Nedir, Neye İyi Gelir?

0

Brokoli, kimi insanların hiç sevmediği, kimilerinin ise bayılarak tükettiği sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmez.

Bazen çiğ olarak, bazen haşlanarak bazen de salata olarak tüketilebilen bu ağaç biçimindeki sebze;  kalpten kemiklere, beyinden karaciğere vücudun her bölümünü ayrı ayrı koruyor. Gelin brokoliyi hep birlikte yakından tanıyalım…

Brokoli Nedir?

Brassica oleracea türünden olan brokoli, lahana familyasından, geniş çiçekli başlarını sebze olarak tüketebileceğimiz, yenilebilen yeşil bir bitkidir. Genellikle yeşil renkte olup; kalın, yenilebilen bir gövdeden ayrılan  ağaca benzeyen bir yapıdadır.

Brokoliler üç ana çeşitten oluşur. En yaygın kullanılan çeşidi, Calabrese brokolidir. Mor karnıbahar ve çimlenme brokoli, sıklıkla Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde bulunabilen bu sebzenin diğer iki çeşidi olarak bilinir.

NOT ⇒ Brokoli karnabahara göre; 2 kat C vitamini, 2 kat demir ve 20 kat beta karoten içerir. Kalorisi ise az fark ile daha düşüktür ve posa içeriği daha yüksektir. Kış aylarında bu 2 sebzenin de bolca tüketilmesi önerilir.

Brokoli sağlığa zararlı mıdır, sorusunun cevabı şöyledir: Brokoliler gaz yapan bir sebzedir. Midede şişkinliğe sebep olarak rahatsız edebilir. Sonuç olarak mide yanması ve ekşimesine neden olabilir.

Brokoli  nasıl tüketilmeli diye soruyorsanız şöyle açıklayalım; Brokoliyi yemenin en iyi yolu; hafif şekilde kızartmak ,haşlamak ya da içindeki besinleri korumak için salatadaki malzemeler gibi çiğ tüketmektir.

brokoli suyunun faydaları

Peki, Brokolinin besin değerleri nelerdir?

Brokoli, triptofan ve diyet lifi gibi proteinler bakımından oldukça zengindir. Bu sebzede; Avitamini, lutein zeaksantin,niasin,beta-karoten ve pantotenik asit bulunur. Bununla birlikte; C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, folat (B9 vitamini), B1 vitamini, kalsiyum, K vitamini, potasyum, çinko, kolin, krom, magnezyum, demir, sodyum, fosfor ve manganez içerir. Aynı zamanda omega-3 yağ asidine de sahiptir.

Brokoli kilo verdirir mi?

Brokolinin 100 gramında yaklaşık 34 kalori bulunur.  Aynı zamanda brokolinin içinde bolca lif bulunur. İçerisinde lif bulunan besinler tok tutar. Verdiği tokluk hissi sebebiyle brokoliler diyet için rahatlıkla tüketilebilir.

Şimdi de brokolinin faydaları nelerdir, açıklayalım.

thumbnail
Önerilen Yazı
Enginar Nedir? Enginar Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları

Brokoli, 1900’lü yıllarda dünyaya yayılmış ve kökeni  İtalya olan bir sebzedir. Bu sebze derin dondurucularda bir yıl saklanabilir. Oldukça besleyici olan brokolinin faydaları, tahmin edilenden çok daha fazladır. Bu faydalardan birkaçı şöyledir:

Brokoli saç sağlığına oldukça faydalıdır: İçinde bulunan; A, C,  E, B6, B2, K vitaminleri saç köklerini güçlendirir ve dökülmeye karşı önler.

Brokoli, kanseri önlemeye yardımcı olur: Yapılan araştırmalar sonucunda, kanser hücrelerini  %70 oranında azalttığı, aynı zamanda oluşan hücre sayısını da azaltarak oluşumlarını engellediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, beyindeki tümörleri önlemeye de yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Güneş yanıkları sıklıkla alınınca cilt kanseri riskini arttırabilir. Brokoli, UV ışınlarına karşı korur ve bu ışıkların neden olduğu kızarıklıkları giderir. Bu şekilde brokoliler cilt kanserine karşı riskleri azaltır.

Kalp sağlığına iyi gelir: Brokolinin içinde bulunan sülfür maddesi iltihabı önleyerek damarların duvarını genişletir. Bu da tıkanma ve benzeri sağlık sorunlarını engeller. Kan akışı böylece normale döndüğü için kalp hastalığı riskini azaltır.

brokoli faydaları

Kemiklerin ve dişlerin gelişimine yardımcı olur: Brokoli , kemikler ve dişler  için en çok faydası  olan K vitamini açısından en zengin sebzelerden biridir.

K vitamini, vücuttaki kalsiyum emilimini ve aynı zamanda idrar yolu ile kalsiyum atılımını aza indirerek kemik ve diş sağlığına iyi gelir. Bu sebeple, kemiklerin kırılmasına ve zayıflamasına engel olmak için bolca brokoli tüketilmelidir.

Brokoli diyabetten korur: Uzmanlar, inflamatuvar belirtilerinin azalmasına ve aynı zamanda şekerin düşmesine de katkı sağladığı yönünde açıklamalarda bulunmuştur. İnsülin direnci olan insanlarda ise insülin hassasiyetini arttırarak, insülin direnci kırılmasında yardımcı olur.

Brokoli göz sağlığına iyi gelir:  Brokolinin içinde balıklarda da bulunan omega 3 bulunması sebebiyle göz sağlığı için oldukça önem taşır.

Cildi güzelleştirir ve kırışıklıkları önler: Brokolideki anti-aging etkisi enerjiyi arttırır ve yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikaller ile savaşır.

İçindeki C vitamini aynı zamanda cildin elastikiyetini arttırır ve kırışıklıkları en aza indirilerek kollajen üretimine katkı sağlar. Brokolilerin ayrıca cilde faydalı olan; A ve E vitamini de sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Merhaba arkadaşlar, ben Elif. Lise ve üniversitedeki tecrübelerimden yola çıkarak web sitesi serüvenime tüm hızla devam ediyorum. Sizlere altın değerinde bilgiler vermek için burdayım. Takipte kalın ;)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir