Denizatı Nedir? (Hakkında Bilgi, Özellikleri)
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Denizatı Nedir? (Hakkında Bilgi, Özellikleri)

0

Su altının en sevimli canlılarından biri olan denizatı; hem ilginç karakteri hem de güzel görüntüsü ile insanlarda oldukça merak uyandıran bir deniz canlısıdır.

Hatta o kadar ilgi çekmiş olacak ki; insanlar kıyafetlerinde ve takılarında bu canlının figürüne yer vermişlerdir. Bu yazımızda sizlere;  “Denizatı, denizatının özellikleri, falda denizatı görmek” gibi konulara yer vereceğiz.

Denizatının Özellikleri Nelerdir?

Denizatı;  syngnathidae ailesinden hippocampus cinsine ait bir balık türüdür. Yani eğer, “denizatı balık mıdır?” diye soruyorsanız;, evet, balıktır. Alt vücutlarında arka yüzgeç ve  kafalarında solungaçlarının yanında bulunan göğüs yüzgeçleri ile tam olarak bir balıktır.

“Denizatının özellikleri nelerdir?” Sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızın devamında bu sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

denizatı özellikleri - deniz atı balık mı

Tüm dünyada tropikal ve ılıman sularda bulunurlar. Denizatının boyu, 16 mm – 35 cm arasında değişir. Denizatı, yılan iğnesi türü le birlikte; erkek cinsinin hamile olduğu tek canlı türüdür.

Denizatının başı vücudunda dik açıda bulunur. Diğer balıklarda olmayan bu özellik sayesinde, vücutları dik şekilde yüzerler. Başlarını yukarı ve aşağı hareket ettirebilirken sağa sola doğru hareket ettiremezler.

Bu hareket diğer canlılarda görme problemi oluşturabilir ancak; denizatları hızlı hareket edebilen gözleri sayesinde avlarını ve avcılarını vücutlarını hareket ettirmeden izleyebilirler.

Denizatının yüzme sistemi çok özeldir. Keselerinde bunan bir tür gaz sayesinde gazın miktarına bağlı olarak, suda istedikleri gibi yükselip alçalabilirler. Eğer bu kese zarar görürse ve çok az miktarda bile gaz kaybı yaşarsa, denizin dibine batabilirler.

denizatı nasıl ürer

Aşırı avlanmalar sonucu, denizatlarının nüfusu git gide azalmış ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya gelmiştir. Her yıl 20 milyon kadar denizatı; Çin’de şifalı bitki biliminde kullanılmak amaçlı yakalanıp satılmaktadır. 15 Mayıs 2004 itibarı ile CITES tarafından denizatının ithalatı ve ihracatı kontrol altına alınmıştır.

Denizatı Nasıl Ürer?

Denizatının hamileliği yaklaşık 2-3 hafta kadar sürer. Erkek denizatlarında, dişiler tarafından bırakılan yumurtaları taşıması için kuluçka kesesi bulunur.

Çiftleşme sırasında erkek ve dişi  kuyruklarını birbirine sarar ve dişi uzun bir tüp şeklindeki ovipositoru erkeğin kesesine bırakır. Yumurtalar bu tüpten erkeğin kesesine gelir ve erkek yumurtaları döller.

Su koşullarına ve türlerine bağlı olarak embriyolar, 10 gün ile 6 hafta arasında gelişir. Erkek denizatı doğumu sırasında, tüm bebekleri çıkartana kadar boşaltır.

Denizatları genelde tek eşlidir. Bu çiftler bazen kuyruklarını birleştirip gezerler ve sık sık aralarındaki bağı güçlendirmek için birbirlerine kur yaparlar. Günün geri kalan kısmında ayrılarak yiyecek ararlar.

Denizatlarının doğumları hakkında bilgiler verdikten sonra, kahve fallarında sıklıkla görülen ve akla gelen; “falda deniz atı görmek ne anlama gelir?” sorusunun cevabına geçelim.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ebabil Kuşu Nedir? Hikayesi ve Özellikleri Nelerdir?

Falda Denizatı Görmek

Falda denizatı görmek, her anlamda hayırlara vesile olur. Yakın bir zamanda güzel gelişmeler olur. Fincanda çıkan bu figür, iş hayatında oldukça başarılı bir sürece geçileceğine ve üstüne düşen sorumlulukları iyi bir şekilde yapacağına yorumlanır.

falda denizatı görmek - deniz atı nasıl ürer

Falın sahibi bir şirkette çalışıyorsa kariyerinde yükseleceği; kendi işini yapıyorsa, çok önemli bir başarı ya da iyi bir yatırım imkanı ile karşılaşacağı söylenir. Ayrıca; falda bu canlıyı görmenin anlamı,  fal sahibinin çok istediği bir dileğin  gerçekleşeceği de yorumlar arasındadır.

Kahve falında denizatı figürü, fal sahibinin hayatında birisi varsa, o kişi ile evleneceğine; eğer evli ise, kişinin evliliğinde çok iyi bir döneme gireceğine işaret eder.

Kahve fincanı tabağında denizatı figürü varsa; fal sahibinin önüne büyük bir fırsat çıkacaktır. Bu figürün yanında ayrıca balıklar da mevcutsa kişinin eline yüklü miktarda para geçeceği söylenir.

 • Konu Hakkında Bilgilendirici Video
Yazı Kaynakları
https://tr.wikipedia.org/wiki/Denizatı
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Merhaba arkadaşlar, ben Elif. Lise ve üniversitedeki tecrübelerimden yola çıkarak web sitesi serüvenime tüm hızla devam ediyorum. Sizlere altın değerinde bilgiler vermek için burdayım. Takipte kalın ;)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir