1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Mısır Piramitleri Sırrı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mısır Piramitleri Sırrı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mısır piramitleri özellikleri
13

Dünyanın 7 harikası listesine sürekli girmeyi başaran, Mısır Piramitleri çoğu eski ve orta krallık döneminde Mısır krallarının (Firavun) mezarları üstüne yapılmış büyük anıtsal yapılardır.

Mısır Piramitleri sırrı, yüzyıllar boyunca bu esrarengiz bilgiler dünya üzerinde birçok insanın ilgisini çekmiştir. İnsanlar araştırmak ve esrarengiz piramitleri görmek istemişlerdir.

Mısır Piramitleri sırrı

Bu piramitlerin nasıl yapıldığını ortaya çıkarabilmek için birçok girişimlerde bulunurken, bu antik  gizemin sırrı çözülmeye çalışılmıştır. Mısır ülkesinin dünya üzerinde tanınmasının en büyük etkilerinden biri de Mısır Piramitlerine aittir.[bosluk yukseklik=”5px”]

Mısır Piramitleri Sırrı Nedir

Araştırmalara rağmen piramitleri çevreleyen gizem halen ortaya çıkarılmış değil. En modern teknolojiler bile bu gizemi çözmeyi başaramamıştır.

Bin yıllık bir süreçte M.Ö 2630 ile 1640 yılları arasında inşa edilen piramitler günümüze kadar varlıklarını sürdürmüştür. Bunlar sadece olağanüstü yapılar olarak kalmıyor, aynı zamanda antik dünyanın günümüze kadar uzanan ender kanıtlarından biridir.

Bu piramitlerin amacı Firavunları ebede uğurlamaktır. Piramit, firavunun güneşe yükselişinin mimari gerçeği olarak karşımıza çıkıyor. Bu firavunların ölümden sonraki kaderi olarak görülüyordu.[bosluk yukseklik=”5px”]

Khufu (Keops) Piramit Özellikleri

En büyük piramit olan Khufu (Keops) piramiti MÖ 2551 yılında yapımına başlanılmıştır. Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar gelebilmiş tek eserdir. Piramit’in yüksekliği 146m’dir. Bu piramit’de 2milyon 300 bin blok bulunmaktadır.

piramiti

Bazı arkeoglar inşaatın 23 yıl sürdüğünü öne sürmektedir. Bu yapının dışı ne kadar göz alıcı güzelliğe sahipse içi de bir o kadar gizemli. Diğer piramitlerde olduğu gibi bu bunda da bir çok tünel ve oda bulunuyor.

Bu büyük yapının işleri köleler tarafından değil devlete vergi borcu olan köylüler tarafından yapılıyordu. Bu insanlar taş ustaları ve mimarların gözetimi altında gruplara ayrılarak ortaya muhteşem bir eser çıkarmış oluyorlardı.

Keops piramiti özellikleri

İnşaat alanında 20 bin yakın işçi çalışmıştır. Ekip halinde çalışan bu işçilerin her bir grubunda bin işçi ve gözetmeni bulunmaktadır.  Burada taş taşıma gibi ağır işleri yapan çalışanların ömürleri ortalama yaklaşık 30-35 yıldır. Büyük piramit için lazım olan taşlar hemen yanında ki bir taş ocağından sağlanmaktaydı. Ayrıca bu taşları düzeltmek için bakır malzemeleri kullanılıyordu.[bosluk yukseklik=”5px”]

Sfenks Heykeli

Piramitlerle birlikte anılan yapılar içinde belki de en önemlisi Sfenks’dir. İnsan başlı bu aslan heykelinin inşası ve amacı yüzyıllar boyunca uzmanların üstünde tartıştığı bir gizem olarak kaldı.

Sfenks’in en önemli özelliği yarı insan yarı hayvan olmasıdır. 73m uzunluğunda ve 20m yüksekliğinde ki sfenks, antik mısırda ki ilk dev heykel olarak biliniyor.

sfenks heykeli

En muhteşem piramitler Kahire yakınındaki Giza platosunda bulunanlar üç nesil içinde inşa edilmiştir. Antik mısırlılar nil nehrinin çevresinde yer almaktadır. Nil nehrini yaşamın kaynağı ve varlıkların gerekçesi olarak görüyorlardı. O dönemde yol olmadığından dolayı ulaşım bu nehirden sağlanıyordu.

sfenks heykeli nedir

Nil nehri her yıl 1 kez taşardı. Taşkınlık durduğunda sular çekildiği gibi toprak bir kez daha görünmeye başlar ve bu yeniden doğuşun simgesi haline gelirdi. Nil nehrine yakın mesafede olan bu yapılar koni biçimindedir.[bosluk yukseklik=”5px”]

Basamaklı Piramit

M.Ö 2630 yılında 3. Hanedan zamanında İmhotep adında dahi bir mimar, sakkara da ki ilk basamaklı piramiti inşa etmiştir. İmhotep, yapıları çamur yerine kireç taşından inşa ederek büyük bir yenilik getirmiştir. İlk eseri olan 6 katlı ve basamaklı piramit bir sanat eseri olarak görülmüştür.

İmhotep, piramitlere imzasını atmış ve adı günümüze kadar gelmiş sayılı mimarlardan biridir. Fakat bu piramit’i nasıl tasarladığı hakkında herhangi bir bilgiye rastlanılmamıştır.[bosluk yukseklik=”5px”]

Eğik Piramit

Eğik piramit’in yapımına 54 derecelik bir açı ile başlandı. Daha sonra ise bu açının değiştirilmesi gerekti. Bu piramit başta 4 yüzeyde düz olan bir piramit olarak tasarlandı. Dev piramit’in yüksekliği 105 m ulaşmaktadır ve basamaklı piramit’den çok daha büyüktür. Fakat yapımına başlanır, başlanmaz bir çok sorun ile karşılaşılmıştır. Piramit’in dış yüzeylerinde çatlaklara rastlanılmıştır ve açıların değiştirilmesi gerekiyordu. Yapılar üzerinde çalışmalar yapılmıştır.[bosluk yukseklik=”5px”]

Kızıl Piramit

Adının kızıl piramit olması sabah güneşinde taşların muhteşem şekilde kızıl bir renk almasıdır. Kızıl piramit’in yapısal olarak en önemli özelliği taşların yerleştiriliş biçimidir. Piramit, paralel taşlardan oluştuğu için daha sağlam temele sahip olduğu görülmektedir.

Kimse bu piramit’in neden yaptılırıldığı bilinmiyor fakat arkeologlar firavunun mezarının piramit’in en önemli özelliklerini yansıtmasını istediğini ve kızıl piramit’in bunun için en ideal yer olduğu  düşündüğünü söylüyor.

[tavsiye_yazi baslik=”Truva Atı Hikayesi Nedir?” link=”https://www.bilgigo.com/truva-ati-hikayesi-hangi-ilimizdedir/”]


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap