1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Özgürlük Heykeli (Hakkında Bilgi, Nerede, Özellikleri)

Özgürlük Heykeli (Hakkında Bilgi, Nerede, Özellikleri)

ABD Özgürlük heykeli, Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesidir.

Özgürlük Heykeli
14

ABD’nin New York şehrinde bulunan Özgürlük heykeli, Liberty Adası üzerine inşa edilmiştir. 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi haline gelen anıt aynı zamanda bir gözlem kulesi özelliğini taşımaktadır.

Özgürlük Heykeli Nedir?

Neoklasik özelliklere sahip olan devasa anıt, Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanmıştır. 28 Ekim 1886’da New York Limanı’ndaki yerine konan bakır heykel, Fransızların Amerika’ya bir hediyesidir.

Özgürlük Heykeli nerede

Heykelin temsil ettiği değer; 1776’da yazılan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin elinde taşıyan Roma tanrıçası Libertas’ı temsil eder. Bir özgürlük anıtı olarak görülen heykelin limanda konumlanmış olması özgürlük heykeli nerededir diye merak içinde kalan yabancı ziyaretçiler tarafından bir “Hoşgeldin” mesajı olarak algılanır.

ABD Özgürlük heykeli boyu; tabanından meşalenin uç noktasına kadar tam 93 metredir. 35 metrelik bel kısmına sahip olan heykelin ağırlığı ise 225 tondur.

amerika özgürlük anıtı

1986 yılında tam kapsamlı bir tadilata giren heykelin meşale kısmı 24 kıratlık altın ince levhalarla kaplanmıştır.

Özgürlük heykeli taç kısmında dünyanın 7 kıtası için 9 fit uzunluğunda yedi ayrı ışık yanar. Bu bölümün ağırlığı kendi başına 150 tondur.

Özgürlük Heykeli Tarihçesi

Fransa’da inşa edilen heykel, denizaşırı yol kat ederek kutular içinde Amerika’ya ulaşmıştır. Bedloe’s Island adı verilen kaide üzerinde bir araya getirilen anıt, 1876 ile 1882 yılları arasında Manhattan Madison Square Park’da halkın beğenisine sunulmuştur.

özgürlük heykeli nerede bulunur

Özgürlük heykeli tarihçesi dendiği zaman en dikkat çekici ayrıntı, anıtın mevcut yerine yerleştirilmesi için bağış toplanmış olmasıdır.

Heykelin tamamlanmasının ardından dönemin Başkanı olan Grover Cleveland yönetiminde 28 Ekim 1886’da muhteşem bir açılış töreni düzenlenmiştir.

Heykelin daha küçük boyutlarda bir kopyası ise Paris’te bulunmaktadır. Atlantik Okyanusu’na doğru bakar.

Özgürlük Heykelinin Özellikleri

Bartholdi tarafından Amerika nezdinde tüm dünya insanlarına hediye edilen anıtın gerçek ismi “Dünyayı Aydınlatan Özgürlük” olarak konulmuştur. Dünyada pek çok kişinin aslında bilmediği bu konu özgürlük anıtı özellikleri arasında sayılabilir.

Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutmaktadır. Heykelin başındaki taç’ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgelemektedir. Anıttaki tanrıçanın sol elinde tuttuğu hitabe 4 Temmuz 1776 yılına aittir.

Bakır yapının istenen şekli alabilmesi için anıtın yapımında 300 farklı uçlu çekiç kullanılmıştır.

Önerilen Yazı
Eyfel Kulesi Hakkında Bilgi; Tarihi ve Özellikleri

ABD Özgürlük heykeli başının genişliği 2 metre, yüksekliği ise tacı ile dahil edildiğinde 5 metreyi bulmaktadır.

Özgürlük heykeli tarihçesi incelenirken; anıtın ilk olarak Birleşik Devletler Deniz Feneri Kurulu, ordunun Savaş Bölümü ve daha sonradan Milli Park Servisi tarafından idare edildiği söylenebilir.

Özgürlük anıtı hikayesi

Meşale bölümündeki balkona ulaşım 1916 yılında güvenlik nedeniyle yasaklanırken 2011 yılında yeniden halkın kullanımına açılmıştır.

Taban kısmından Özgürlük Heykeline kadar tam 154 basamak bulunur. Açık yeliş renkteki bakır kaplama doğal olarak aşınmış ve bugünkü görünümünü kazanmıştır.

Lady Liberty olarak anılan özgürlük anıtı boyu ve ayak numarası 879 ölçüsüne sahiptir.

Heykelin taç kısmına ulaşmak isteyenlerin 354 basamak çıkması gerekir. Tepe bölümde yer alan 25 adet pencereden muhteşem bir manzara izlenebilir. Anıt her yıl yaklaşık olarak 4 milyon kişi tarafından ziyaret edilir.

Anıt 1984’te, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Herkese selam, ben aykut severek yaptığım günlük uğraşlarımın arasında biride sitemle uğraşmak yer alıyor. Kendimi geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmedim, 2017 yılında bilgiyi hem öğrenmek hemde insanlara doğru, temiz ve güncel bir şekilde ulaştırmak için bu platformu kurdum. Daha çok uzun yolumuz var, hayata bir şeyleri bırakabilirsem ne mutlu bana.

Yorum Yap